Ethan Kross: Dotěrné drmolení

Ethan Kross: Dotěrné drmolení
Foto: Pixabay

Ovládněme svůj vnitřní hlas, ať nám slouží

Americký psycholog a neurovědec Ethan Kross založil a řídí na Michiganské univerzitě laboratoř pro emoce a sebeovládání. Přes dvacet let se ve vědním oboru introspekce zabývá zkoumáním vnitřních rozhovorů, jež podobně jako emoce ovlivňují náš život. Jeho oceňovaný mezinárodní bestseller o dotěrném drmolení, přeložený do více jak čtyřiceti jazyků, radí, jak je zvládat a využít ve svůj prospěch.

Ethan Kross: Dotěrné drmolení
Foto: se svolením nakladatelství Leda

Pokud je vnitřní brebentění urputné a negativní, může nás až nezdravě ovládat, narušovat práci, vztahy i správné rozhodování. „Hovoříme o této zásadně důležité vlastnosti lidské mysli, kterou je vnitřní hlas, jenž nám dělá spoustu dobrých věcí, ale někdy se stává naším nejhorším nepřítelem. Jako v případě, že obrátíme-li svou pozornost dovnitř, abychom se pokusili porozumět problému, ale nepřicházíme s řešením. Místo toho se v tom začneme točit. Děláme si starosti, přemítáme, myslíme na katastrofy, uvízneme v negativní myšlenkové smyčce,“ vysvětluje Ethan Kross. Například si vyčítáme, jak jsem to mohl dopustit, neměl jsem to říkat, nestálo za to takhle reagovat, jsem neschopný, proč mi křivdí a podobně. Znovu a znovu se rozrušujeme a zaplavujeme negativní energií. Místo abychom našli řešení, utkáváme se neustále se svým vnitřním kritikem.

Belgický psycholog Bernard Rimé opakovanými výzkumy překvapivě zjistil, že hovoříme-li často o svých negativních zážitcích s ostatními, nijak nám to smysluplně nepomáhá. Musíme se sami snažit, abychom se vymanili z neúnavného povídání mysli narušujícího schopnost soustředění a nepříznivě působícího na soukromý, pracovní i společenský život.

Naštěstí existují úlevná řešení, která nám v tom pomohou. Ethan Kross radí, jak ovládat svůj verbální mentální proud a zamezit škodlivým účinkům drmolení či destruktivním myšlenkám. Ty v mylném domnění, že se z nich „vyříkáme“, vyprávíme každému na potkání, a tak je znovu oživujeme a posilujeme. Podobně je tomu na sociálních médiích Facebook nebo Twitter. Nenechme se tím ovládat.

Autor poukazuje na nejnovější vědecké poznatky, které dokumentuje mnoha povzbuzujícími příklady lidí, jimž se podařilo upravit mentální návyky tak, aby je vnitřní hovory nefrustrovaly, ale naopak byly k užitku, a zmiňuje i svoji osobní zkušenost.

Užitečná publikace seznamuje s účinnými metodami, jak ovládat nepříjemné vnitřní povídání a zachovat si potřebný odstup, začne-li nás obtěžovat. Vysvětluje jednoduché způsoby pomáhající zvládat stresory vyvolané nezdravým přemítáním o minulosti nebo obavami z budoucnosti. Jedním z nich je „distancovaná samomluva“, jako kdybychom byli někým jiným, kdo s námi rozmlouvá a dívá se na věc nezaujatě, s nadhledem.

Podnětná, inspirativní kniha Ethana Krosse vzbudila příznivé reakce u odborníků a zájem u veřejnosti, neboť se konstruktivně zabývá tématem společným nám všem. Svěží a přitažlivou formou vysvětluje problematiku drmolení a motivuje k jeho ovládání, aby nám byl vnitřní hlas k užitku.

Do češtiny ji přeložila Věra Klásková, obálku navrhl ak. mal. Pavel Hrach.

Zdroj: redakce – Dana Vondrášková (autorské dílo), leda.cz   

Další články z této rubriky

Nothing Found

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*