Fotovoltaika na balkon z Lidlu za 4100 Kč: nepovedený vtip, nebo funkční elektrárna?

Foto: Pexels.com

Lidl se snaží opětovně snaží zaujmout zákazníky nabídkou fotovoltaického systému značky VALE za lákavou cenu 4.100 Kč. Tato nabídka přichází po loňském neúspěchu, kdy Lidl musel stáhnout z prodeje svou předchozí řadu balkónových elektráren značky Parkside kvůli nedostatečným bezpečnostním standardům. Jak si nový model VALE vede? Je skutečně výhodnou investicí, nebo se opět jedná o neúspěšný pokus o levné řešení?

Foto: Unsplash.com

Lidl a jeho nová nabídka: Fotovoltaika VALE

Lidl nyní prodává fotovoltaiku značky VALE s označením 800-ET8-L, která se skládá ze dvou solárních panelů s výkonem 415 W každý. Tyto panely mají účinnost 21,3 % a jsou navrženy tak, aby fungovaly i při méně optimálních světelných podmínkách. Lidl slibuje roční výkon až 800 kWh a životnost až 25 let. Sada obsahuje napájecí kabel a návod k obsluze, avšak držák pro moduly je nutné zakoupit zvlášť. Aktuálně je fotovoltaika vyprodaná kvůli vysoké poptávce.

Porovnání s konkurencí

V minulém roce Lidl nabízel fotovoltaiku Parkside. Tento produkt byl stažen z prodeje kvůli bezpečnostním nedostatkům. Nyní společnost sází na kvalitnější produkt VALE. Nový systém VALE zahrnuje monokrystalické solární panely CEC6-54MHV a invertor EFWN511 od společnosti EcoFlow, který umožňuje ovládání přes mobilní aplikaci a je možné jej připojit k bateriovému úložišti energie. Přestože se kvalita zlepšila, zákazníci stále uvádějí problémy. Někteří si stěžují na obtížnou instalaci a nedostatečnou podporu, která je v Číně nikoliv v Německu.

Pokud porovnáme fotovoltaiku z Lidlu s produkty nabízenými jinými obchodními řetězci, například Kauflandem, zjistíme, že Lidl fotovoltaika není tak výhodná koupě. Kaufland nabízí sice dražší typ balkónové fotovoltaiky, ale tyto modely jsou výkonnější a lépe hodnocené. Investice do těchto modelů se však často vyplatí více, protože poskytují vyšší výkon i lepší zákaznický servis.

Foto: Pexels.com

Je fotovoltaika z Lidlu výhodná koupě?

Hlavním cílem pořízení fotovoltaiky je úspora nákladů na energii a cesta k udržitelnosti. Fotovoltaika VALE by měla ročně vyrobit až 800 kWh elektřiny. To by mohlo pokrýt přibližně čtvrtinu roční spotřeby průměrné české domácnosti, která je okolo 3 500 kWh.

V praxi však může být výkon nižší než slibovaných 800 kWh. V minulém roce testoval německý portál Techstage fotovoltaiku Parkside a zjistil, že tento model neprodukoval deklarovaný výkon elektřiny a za méně příznivého počasí elektřinu nevytvářel.

Dostupnost a legislativa

Momentálně je nabídka Lidlu dostupná pouze v Německu. České pobočky podobný sortiment neplánují. V České republice je připojení fotovoltaiky do sítě složitější a vyžaduje stavební povolení a kontrolu elektrikáře. Pokud se přesto rozhodnete pro fotovoltaiku z Lidlu, nezapomeňte, že si ji zakoupit můžete pouze v německých pobočkách a velmi rychle se tento produkt vyprodává.

Foto: Pexels.com

Závěrem

Pro zákazníky, kteří hledají cenově dostupné řešení a jsou ochotni přijmout určité kompromisy, může být fotovoltaika VALE zajímavou volbou. Pro ty, kteří požadují maximální výkon a bezproblémovou instalaci, je lepší zvážit dražší modely od jiných výrobců.

Zdroje: Autorský text – Alena Pachlová, https://www.computerbild.de/; https://www.lidl.de/p/vale-balkonkraftwerk-minipv-800-et8-l-830-wp-full-black-2x-415-w-solarmodul/p100377336; https://www.svetandroida.cz/lidl-vale-ecoflow-balkonova-elektrarna-nemecko/; https://www.techstage.de/

7 Comments

  1. Škoda že mimo velkého množství naprosto zbytečných informací, nebylo v článku uvedeno Jak se dá výstup z panelů fakticky využít, jestli je výstup čistá sinusoida, nebo ho měnič přizpůsobí na střídavý proud. Stačil by seznam spotřebičů které se dají připojit.

  2. Pokud trpíte nějakou formou autismu pak vás to omlouvá. Jinak v běžné řeči se tento výraz „méně optimální“ často používá pro vyjádření, že něco není ideální, ale stále přijatelné. V tomto kontextu tedy dává smysl, i když není zcela přesný. Záleží tedy na kontextu, ve kterém se výraz „méně optimální“ používá. Pokud jde o striktně logickou diskusi, je lepší se mu vyhnout a použít přesnější formulaci. V běžné komunikaci je však jeho použití přijatelné!

  3. Otázka v nadpise zůstala bez odpovědi? Teoretický výkon 800 kWh může být i dosažitelný, ale pouze při ideální orientaci a náklonu. Nicméně klíčovým parametrem je hlavně to, jestli dokážu veškerou vyrobenou energii v dané době spotřebovat. To bude ten hlavní parametr pro výpočet návratnosti…

  4. Zajímalo by mě zda systém vyrábí energii s čistou sinusoidou a také oč snazší je u úřadů nainstalování tohoto systému doma v případě kdy jej nebudu napojovat na elektrickou rozvodnou síť.

  5. Méně optimální je jako „méně nejlepší“ , tohle učí žurnalistika nebo by to nemělo opustit ani lavice gymnázia. „Jedinečný unikát“ jeden z „pěti unikátů.“

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*