50. – 60. léta
František Pavlíček (1928-2002) prožil část života na Žižkově. Jeho jedinečnou atmosféru z období padesátých a šedesátých let zachytil v souboru více jak sto padesáti obdivuhodných snímků uveřejněných v knize s dalšími unikátními fotografiemi z Prahy, doplněných o záběry z Čech a Moravy.
František Pavlíček se v roce 1947 začal učit retušérskému řemeslu v hlubotiskové tiskárně Grafické umělecké závody V. Neubert a synové na Smíchově (po znárodnění byly sloučeny s firmou Orbis, později Polygrafia). Dnes zní až neuvěřitelně, že „jako osoba holdující jazzu a západu“ musel v roce 1951 narukovat k PTP, pomocným technickým praporům, a fárat v dolech Orlové u Ostravy.
Od roku 1953 do 1964 žil s manželkou a rodinou na Žižkově. Tiskárně, kde se řemeslu vyučil, zůstal věrný až do roku 1992, kdy oddělení retuše bylo zrušeno. V padesátých letech tu vznikl fotokroužek, podporující své členy na výstavách a v soutěžích, jež hodnotili slavní fotografové, jako například Josef Sudek, s nímž se Pavlíček seznámil. Bylo pro něj silným zážitkem, když ho mohl navštívit s kolegou v jeho malostranském bytě.
František Pavlíček se fotografování začal více věnovat po narození syna. Fotil nejprve takzvaným deskáčem, než přešel na starší dvouokou zrcadlovku Rolleiflex, jíž jsou kromě dvou záběrů vyfoceny všechny snímky v knize. Díky nim můžeme poznat život obyvatel starého Žižkova a scenérie, na něž stejně jako na několik již neexistujících domů zbyla jen nostalgická vzpomínka.
Ačkoliv František Pavlíček své fotografie nepovažoval za nijak zvlášť cenné, nechal se přesvědčit synem a nabídl je k otištění jako vzpomínku na minulou dobu do časopisu Magazín fotografie, kde jich několik vyšlo. Také tato kniha vznikla z iniciativy fotografova syna Miloše Pavlíčka, jenž ji vydal v nakladatelství Rybka Publishers. Díky tomu se můžeme těšit z poetické krásy neopakovatelných okamžiků žižkovských ulic a života jejich obyvatel, stejně jako z různých pražských motivů i snímků z některých částí Čech a Moravy.
Nechejme se unést půvabem Františkánské zahrady ztichlé pod sněhovou přikrývkou, prvního jarního dne na Novotného lávce, vlajícím vypraným prádlem u chaty na kraji lesa, snímky s hrajícími si dětmi, portrétem Josefa Sudka, letními mraky, nádhernou scenérií z Krkonoš anebo dvorem Holeje za rybníkem Pyšelákem, rodištěm Františka Pavlíčka.
Nádherná publikace uchvátí nostalgií i citlivostí autora pro vyjádření poezie „obyčejného života“, krásy přírody i jakoby zasněných pohledů do městských zákoutí.
Zdroj: redakce – Dana Vondrášková, rybkapub.cz
Buďte první kdo přidá komentář