Děti velmi rády vyhledávají houpání, doslova ho milují. Víte, že houpání má pozitivní vliv na lidskou psychiku i organismus? Vzpomínáte, jak jste se také tak rádi houpali? Stačilo babiččino houpací křeslo nebo jen houpačka zavěšená na stromě.
U houpání je důležitý směr
Pohyb houpáním do stran uklidňuje a uspává. Z toho vychází princip kolébky, ale také houpacích sítí. Lidé, kteří se takto houpou, rychleji usínají a mají kvalitnější spánek. Podle neurologů mají dokonce hlubší spánek a méně se probouzejí.
Houpání zpředu dozadu zase podle těchto odborníků rozvíjí mozek, posiluje svalový systém, zlepšuje krevní oběh a posiluje metabolismus.
Houpání rozvíjí mozek
Houpání „aktivuje“ vestibulární aparát. To je smyslový orgán, který se nachází ve středním uchu a zajišťuje rovnováhu těla a hlavy v prostoru. Tento aparát pak funguje tak, že začne vysílat pravidelné „vlny“, které se v elektrických impulsech šíří (prostřednictvím thalamu) dál do mozku. Houpání zvyšuje inteligenci, protože se během tohoto pohybu vytvářejí a upevňují nová neuronová spojení, která zlepšují funkčnost mozkové kůry.
Pohyb při houpání zepředu dozadu tak podle neurologů rozvíjí mozek, zvyšuje inteligenci a pomáhá v soustředění. Houpáním rozvíjíme u dětí hrubou motoriku a smysl pro rovnováhu. U předškolních dětí můžete pořídit houpačku, na které je možné posléze i stát. Houpání ve stoje zpevňuje svaly a nutí dítě udržet rovnováhu. Navíc velké množství energie, kterým dítě disponuje, vloží do houpání a nebude tolik zlobit.
Kde se mohou děti houpat
Když děti vyrostou z první kolébky a houpačky pro batolata, můžete jim pořídit houpacího koníka nebo zavěsit houpačku.
Pokud nemáte zahradu a strom, na který byste houpačku zavěsili, můžete využít samostatnou konstrukci a houpačku zavěsit na ni. Tato konstrukce se dá použít v bytě, na balkoně i na terase. Konstrukce se podle nosnosti a způsobu zavěšení liší. Některé jsou určeny na houpací křesla, jiné na houpací sítě. Některé unesou jednu osobu, jiné zvládnou i dvě. V prodejnách a na internetu se setkáte s označením houpací křeslo, houpací síť, hamak, hojdavák nebo kokon. Tyto varianty se liší tvarem a způsobem houpání.
Houpací sítě a hamaky jsou určeny především k houpaní do stran. U houpacího křesla, hojdaváku nebo kokonu je možné se – podle způsobu zavěšení – houpat i zpředu dozadu, nebo houpání střídat podle toho, jak se vám právě líbí.
Možná si řeknete, že houpat se mohou děti přece na hřišti. Ano, to mohou, ale když má houpání tak blahodárné účinky na jejich rozvoj, proč jim houpání nedopřát mnohem více a kdykoliv si vzpomenou?
Zdroj: Scandishop
Buďte první kdo přidá komentář