U příležitosti třicátého výročí úmrtí malířky a ilustrátorky Aleny Ladové (1925-1992) pořádá Galerie Vyšehrad prezentaci jejího díla v první samostatné výstavě v Praze po téměř padesáti letech. Malé i velké návštěvníky vítá k prohlídce od 24. listopadu 2022 do 8. ledna 2023.
Alena Ladová se narodila 29. prosince 1925 v pražském Podskalí, v ulici V Ohradách (dnešní Ladova), rodičům Josefu a Haně Ladovým. S nimi pak střídavě žila v Praze a v Hrusicích. O tři roky později se narodila její sestra Eva.
Po absolvování dívčí obecné školy v Praze a obecné malotřídky v Hrusicích pokračovala Alena ve studiu Čs. reálného gymnázia a pak studovala tři roky u prof. Karla Tondla na Státní grafické škole. Po uzavření vysokých škol v době protektorátu se vyhnula totálnímu nasazení díky práci na loutkovém a kresleném filmu ve filmových ateliérech Zlín-Kudlov, kde pracovala do roku 1945. Jedno nebezpečí bylo zažehnáno, jiné však rodinu tragicky poznamenalo, když 14. února 1945 při spojeneckém bombardování Prahy zahynula tehdy šestnáctiletá Eva.
Po válce studovala Alena Ladová Vysokou školu umělecko-průmyslovou v Praze u prof. Emila Filly. Po smrti maminky žila s otcem ve společné domácnosti a jejich soužití bylo velice spokojené. Ve své knize Můj táta Josef Lada píše: „Tátův optimismus byl nezdolný přes všechno zlé, co ho v životě potkalo. Naučil mne mnoho dobrého a prospěšného pro život, naučil mne znát lidi i věci, rozumět jim a chápat je.“
Alenin manžel Jan Vrána (1919-1994), za něhož se provdala v roce 1959, se stal blízkým spolupracovníkem jejímu otci i pořadatelem a vydavatelem jeho díla. Alena, aby jméno Lada z jejich rodu nezmizelo, si své dívčí příjmení ponechala i po svatbě. V roce 1960 se jim narodil syn, jemuž dali z úcty k dědečkovi jméno Josef. Krátce poté se mladí manželé přestěhovali z Podskalí do vily na Barrandově.
Alena Ladová byla velmi pracovitá a od roku 1946 až do své smrti se věnovala knižním ilustracím, jichž vytvořila v úctyhodných 87 knihách na 2 400. K nejznámějším patří oblíbená Živá abeceda, obsahující na sto jejích ilustrací, Lotta z Rošťácké uličky nebo Kluci, holky a Stodůlky. Ráda se věnovala i kostýmním návrhům a filmové, divadelní a televizní scénografii. Podílela se na animovaných filmech Kocour Mikeš, Budulínek Mandelinka, O Popelářovi a dalších.
První samostatnou výstavu v síni Melantrichu měla v roce 1953, o mnoho let později na velké výstavě roku 1989 v zámku Jemniště vystavovala 226 originálů.
V Galerii Vyšehrad je možno poznat známé i méně povědomé kresby a ilustrace Aleny Ladové, které vytvořila během svého života. Jsou zde vystaveny obrazy s pohádkovými náměty pro děti, další zobrazují líbezné výjevy z přírody či zimní a vánoční motivy, mezi cenné patří také obrazy zachycující pražská zákoutí a domy. Nechybí ukázky vydaných knih, portrét Aleny od jejího otce, její busta od MgA. Kryštofa Hoška, sbírka 46 postav světové literární a jevištní historie, kterou nakreslila pro svého manžela k jeho 36. narozeninám, a dále fotografie z rodinného alba i některé osobní předměty.
Výstava Hvězda Aleny Ladové je otevřena do 8. ledna 2023, od úterý do pátku od 13 do 18 hodin, v sobotu a v neděli od 10 do 18 hodin. Plné vstupné činí 60 Kč, zlevněné 40 Kč a rodinné 130 Kč. V Galerii Vyšehrad je možno zakoupit upomínkové předměty s motivy Aleny Ladové a vánoční ozdoby z foukaných perliček od firmy Rautis z Poniklé, jimiž je ozdoben vánoční stromek ve výstavní síni.
Zdroj: redakce – Dana Vondrášková, praha-vysehrad.cz
Buďte první kdo přidá komentář