Jak efektivně posilovat mozek. Zn.: Bez námahy

Foto: Pixabay

Jestliže chcete udělat něco pro zdraví svého mozku, pusťte si hudbu a zpívejte. Ještě víc svému mozku prospějete, pokud u toho budete i tančit. Možná vám připadá, že je to naprosto primitivní cvičení, ale věřte, že pro váš mozek jde o úplné posilování!

Jedna z amerických neziskových organizací (Non-Governmental Organization) zaměřených na zdraví seniorů nedávno ve spolupráci s několika americkými univerzitami provedla výzkum, ve kterém se zabývala vlivem hudby na mozek. Studie, jíž se zúčastnilo přes 3 000 dospělých, zjistila, že vysoké procento z respondentů, kteří se nějakým způsobem věnovali hudbě, nejen hodnotilo kvalitu svého života jako výbornou, ale také v průměru vykazovalo nižší úroveň úzkosti a deprese.

Hudba zasahuje v našem mozku ty části, které jsou zodpovědné za uvolňování dopaminu, hormonu štěstí.

Foto: Pixabay

Tento výsledek není překvapivý: hudba zasahuje v našem mozku ty části, které jsou zodpovědné za uvolňování dopaminu, hormonu štěstí, jehož nedostatek vede ke smutku, depresi a negativnímu myšlení. Hudba tak může zlepšit spánek a redukovat stres. Podle této studie přitom nezáleželo na tom, jestli účastníci poslouchali death metal, nebo Beethovena. Pro výsledný efekt bylo důležité pouze, aby se jim hudba líbila.

Další výhodou hudby je to, že usnadňuje sociální interakce: dospělí, kteří byli zvyklí s ostatními zpívat nebo hudbu vytvářet, zažívali podle zmíněné studie méně samoty. Z jiných studií přitom vyplývá, že silné sociální vazby jsou spojeny se snížením rizika mentálního úpadku.

Foto: Pikwizard Tanec je jedna z nejpříjemnějších forem cvičení.

Důležité je také dodat, že hudba v našem mozku stimuluje i oblasti, které souvisejí s pamětí a řečí. Pokud chcete zpívat, musíte si přece pamatovat text. Síly hudby využívají i terapeuti, kteří pracují s lidmi, již prodělali mrtvici. Takoví pacienti často ztrácejí schopnost mluvit – na druhou stranu mnohdy jsou schopni zpívat, a pomocí muzikoterapie pak mohou znovu nalézt ztracenou řeč.

Terapie hudbou bývá také hojně využívána u lidí s demencí: písničky z jejich dětství a mládí jim pomáhají vzpomenout si na důležitá místa a osoby v jejich životě. Hudba také tlumí nejrůznější přidružené problémy, které se s demencí pojí, ať už jde o agresi, nebo o neklid.  

Jestliže umíte hrát na hudební nástroj, pravidelně cvičte.

Foto: Pexels

Pokud nejste zvyklí při hudbě tančit, zkuste to: tanec je jedna z nejpříjemnějších forem cvičení. Fyzická aktivita je pro zdraví našeho mozku velmi důležitá a zároveň bylo prokázáno, že při hudbě tolik nevnímáme náročnost pohybu a že hudba dokonce zrychluje následné zotavení z proběhlého cvičení. Její rytmičnost zase pomáhá lidem s Parkinsonovou chorobu: ti často zažívají problémy s chůzí, ale hudba a tanec mohou posílit jejich jistotu v pohybu a zpevnit jejich krok.

Doporučení, která zmíněný výzkum uzavírají, tedy zní: Poslouchejte oblíbenou hudbu. Vyhledávejte hudbu novou. Zpívejte a tančete – ideálně i s ostatními ve svém okolí. Jestliže umíte hrát na hudební nástroj, pravidelně cvičte. Veškeré tyto způsoby věnování se hudbě totiž vyžadují zapojení pozornosti a paměti. A přitom vás tohle mozkové posilování stojí jen minimum času, peněz a energie!  

Zdroj: Redakce – Sabina Nielsen, thirdage.com, Non-Governmental Organization

Další články z této rubriky

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*