Mezi profesionálními kuchaři bude čerstvé ovoce a zelenina vždy ceněno více než mražené. Chuť, nutriční hodnota, textura atd., prostě: nejlepší pokrmy jsou ze surovin „přímo z pole“.
Jsou ale mražené potraviny tak špatné ve srovnání s čerstvými?
Výrobci obvykle konzervují ovoce a zeleninu ihned po sklizni, takže suroviny „z pole“ lze ve skutečnosti nejsnáze získat nákupem „zmrazených“. Zároveň mnoho čerstvého ovoce a zeleniny ztrácí část svých živin, když leží ve skladech a na pultech supermarketů.
Další zřejmou výhodou mražení je cenová dostupnost a pohodlí v použití mražené zeleniny. Například zelený hrášek má poměrně krátkou sezónu a ani v tomto období není v obchodech často k dostání čerstvý. Mražený se dá koupit po celý rok. Navíc bývá sušený mrazem. A výhodou je i to, že se nemusíte zdržovat vyndáváním hrášku z lusků.
Zmrazování má samozřejmě i své nevýhody. Ovoce a zelenina se často blanšírují (spařují vroucí vodou nebo párou), aby se zničily bakterie a zachovala barva, což může vést ke ztrátě některých živin. Mohou mít také o něco vyšší obsah soli a cukru než čerstvé produkty. Nejlepší je kontrolovat etikety mražených potravin (zejména pokud jde o zeleninové směsi), abyste se ujistili, že neobsahují přidaný cukr, sůl nebo dochucovadla.
Nejdůležitější pro zachování výživové hodnoty ovoce a zeleniny je způsob jejich přípravy
Lehké smažení, pomalé vaření nebo vaření v páře po krátkou dobu pomáhá zachovat vysoký obsah minerálů a vitaminů. Dlouhé vaření při vysokých teplotách není z hlediska zdravotních účinků tou nejlepší volbou.
Zdroj: redakce – Milan Dobrovský, sberbankaktivno.ru
Buďte první kdo přidá komentář