Každá zahradní sezóna je plná krásných překvapení, ale přináší též několik problémů. Jednou z výzev, kterým zahrádkáři každoročně čelí, je boj s hmyzími škůdci a zároveň zajištění bezpečnosti opylovačů. Naštěstí jen velmi malé procento hmyzu v naší krajině je škodlivé. Zbytek pomáhá opylovat rostliny, živí se škodlivým hmyzem nebo na něm parazituje, případně pomáhá rozkládat rostlinné zbytky.
Správná identifikace viníka poškozujícího rostliny je prvním krokem při řešení problémů. Hmyz, který je nejvíce viditelný, často není tím, kdo způsobuje škody. Některá poškození hmyzem jsou pouze kosmetická, což znamená, že zdraví a životnost rostliny nejsou negativně ovlivněny, pouze takové rostliny špatně vypadají. V těchto případech se naše kontrola netýká zdraví rostlin. Zvažte, zda poškození tolerovat a zamaskovat je okolními rostlinami apod.
V ostatních případech už škoda nastala a hmyz se již na místě nevyskytuje. Pomstychtivý postřik vám možná zlepší náladu, ale problém nijak nevyřeší. Zapište si do kalendáře na příští rok, abyste škůdce sledovali a zvládli, pokud máte pocit, že je kontrola opravdu nutná. Včasné odhalení problémů se škůdci usnadňuje jejich ruční odstranění a může být tou jedinou věcí, kterou je potřeba udělat.
Při řešení problémů se škůdci spolupracujte s přírodou. Tím, že budete tolerovat určité poškození, poskytnete škůdcům potravu, která do zahrady přiláká přírodní regulátory. Pozvěte zpěvné ptáky do své krajiny pomocí rostlin produkujících semena a bobule a čistého, čerstvého zdroje vody. Devadesát šest procent pozemních ptáků krmí svá mláďata hmyzem. Pak jsou tu ještě ty nepíchavé parazitující vosy, které kladou vajíčka do jiného hmyzu. Po vylíhnutí vajíček se mláďata živí hostitelem. Vyhněte se pesticidům a poskytněte vodu a úkryt, které přilákají a podpoří třeba hmyzožravé žáby.
Zakrytí rostlin dýní při výsadbě až do začátku kvetení může pomoci snížit riziko výskytu dýňových brouků a dýňových zavíječů. Zakrytí okurek při výsadbě do deseti dnů po začátku kvetení pomáhá snížit riziko napadení těchto rostlin bakteriemi způsobujícími vadnutí. Zakrytí řádků také zabrání ptákům, aby si pochutnávali na semenech a sazenicích.
V této sezóně zakryjte pozdní výsadby náchylných rostlin podle potřeby. V kalendáři na příští rok si pak poznamenejte, že tuto metodu ochrany proti těmto druhům škůdců zařadíte do seznamu pro první výsadbu v příštím roce.
Využijte pomoc přirozeně se vyskytujících půdních bakterií Bacillus thuringiensis (Bt) k ochraně rostlin před některými škůdci. Různé kmeny této bakterie potlačují různé druhy hmyzu. Bt kurstaki hubí pouze pravé housenky. Jeho použití na příslušnících čeledi kapustovitých ostatním motýlům neublíží, protože tyto rostliny přitahují pouze červce kapustové. Bt galleriae potlačí japonské a jiné brouky.
K hubení roztočů a mšic použijte silný proud vody. Tito škůdci sají rostlinné šťávy a vylučují čirou lepkavou látku, zvanou medovice. Nadměrné množství může způsobit deformovaný růst, skvrnitost, žloutnutí a hnědnutí listů.
Pokud potřebujete větší kontrolu, využijte některý z ekologických kontaktních insekticidů – zeptejte se na ně v zahradnictví nebo hobbymarketu. Tyto přípravky hubí hmyz, se kterým přicházejí do kontaktu,ale nezanechávají na rostlinách žádné zbytky, které by mohly poškodit užitečný hmyz, jenž rostliny později navštíví.
Při každém použití jakéhokoli přípravku, i přírodního a ekologického, si nezapomeňte přečíst a dodržovat pokyny na etiketě. Tím zajistíte nejlepší kontrolu a nejmenší negativní dopad na užitečný hmyz a životní prostředí. Udělejte si z této sezóny pár poznámek o škůdcích, se kterými se setkáte, o všech použitých strategiích ochrany a výsledcích. Pomůže vám to si příští rok vzpomenout, když se stejný problém vyskytne znovu. S minimem času a trochou kreativity můžete udržet svou zahradu v dobrém stavu po celou sezónu.
Zdroj: Melinda Myers, US web thirdage.com
Buďte první kdo přidá komentář