Jak se přirozeně chránit před nemocemi a posílit před zimou imunitu

Jak se přirozeně chránit před nemocemi a posílit před zimou imunitu
Foto: Freepik

Zjistěte, jak malé změny ve vašem životním stylu mohou znamenat obrovský rozdíl v boji proti nemocem a posílení vaší imunity.

Respirační onemocnění se během podzimu a zimy rozšíří, tak jako každý rok. Můžeme se však na ně připravit posílením imunity. Takto připravené tělo se s nimi dokáže rychleji vypořádat, a je také možné, že se nenakazíme vůbec.

Rýma a zánět nosohltanu patří mezi běžné a nezávažné infekce horních cest dýchacích. Většinou si s nimi tělo poradí samo. Několik dnů klidu a lokální léčba, jako jsou spreje do nosu, pastilky na bolest v krku či bylinné čaje, postačí. Naproti tomu onemocnění jako angína, zánět hrtanu a zánět průdušek nás mohou více potrápit. Při takových onemocněních už můžeme potřebovat léky na předpis. U zápalu plic je lékařská péče zásadní. Vždy je však dobré vědět, kdy je potřeba navštívit lékaře.

Pokud se objeví symptomy jako teplota přesahující 39 °C, bolesti na hrudi, bušení srdce, neutišitelný kašel, vykašlávání hnisavého hlenu nebo krve, zrychlené dýchání nebo celkové zhoršení zdravotního stavu, je nutné vyhledat lékařskou pomoc.

Prevence a rady, jak se (ne)nakazit

Infekce dýchacích cest se šíří hlavně kapénkami a přes ruce či předměty. Mikroby se rychle šíří kašlem a kýcháním. Kapénky s viry mohou kroužit ve vzduchu až 20 minut a při kýchnutí se mohou dostat až do vzdálenosti 8 metrů. Riziková místa jsou uzavřené a špatně větrané prostředí, jako je MHD nebo čekárna u lékaře. Plošné nošení respirátorů je možná za námi, ale v těchto prostředích je jejich nošení doporučeno. Důležitá je také dezinfekce rukou a mytí po návratu domů. Pokud máme v rodině nemocného a nemůžeme se mu vyhýbat, je dobré často a efektivně větrat a udržovat teplotu vzduchu kolem 20°C.

Jak posílit imunitu a bránit se proti virům a bakteriím

V současné době se význam silné imunity zdůrazňuje více než kdy jindy. Ačkoliv naše imunitní odpověď je klíčovým faktorem v boji proti nemocem, existuje několik způsobů, jak ji můžeme posílit a optimalizovat. Zde je několik osvědčených metod:

Kvalitní spánek a fyzická aktivita

Zatímco spánek pomáhá regenerovat tělo a imunitní systém, denní fyzická aktivita, ať už je to procházka nebo lehké cvičení, je stejně důležitá.

Otužování

Toto není pouze o plavání v ledových vodách. Můžeme začít jednodušeji, například spánkem v chladnějším prostředí, občasnou chůzí bosky po trávě nebo cvičením venku i během chladnějších měsíců. A pokud preferujeme teplejší variantu, saunování je skvělá volba.

Vyvážená strava

Klíčovým prvkem je rozmanitá strava bohatá na ovoce, zeleninu, vitaminy, minerály a vlákninu. Prospěšné bakterie ve střevech, podporované probiotiky a prebiotiky, také hrají zásadní roli v naší obranyschopnosti.

Esenciální doplňky pro podporu imunity

Vitamin D: Během zimních měsíců může být doplnění vitamínu D žádoucí, protože jeho přirozená produkce v těle klesá. Zařaďme do své stravy tučné ryby, žloutky a houby.

Vitamin C: Denně je doporučeno konzumovat přibližně 75 mg. Můžeme jej získat z mnoha místních potravin, např. z červeného zelí nebo brokolice. Avšak pozor: tepelným zpracováním se množství vitamínů snižuje!

Probiotika a prebiotika: Tyto látky podporují zdravé střevní bakterie, což může posílit imunitní systém. Kvašená zelenina, jogurt a kefír jsou skvělými zdroji.

Betaglukany: Tyto látky, které se často objevují v diskusích o zdraví, můžeme najít v hlívě ústřičné nebo v některých cereáliích.

Stojí za to brát doplňky stravy?

Není jednoznačná odpověď. Při rozhodování je třeba vzít v úvahu jednotlivé zdravotní aspekty, stravovací návyky a specifika každé osoby. Doplňky mohou být užitečné, zejména v zimě, při chronických onemocněních nebo při potravinových intolerancích.

Zdroj: redakce – Justýna Malásková, medicalnewstoday.com

Další články z této rubriky

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*