Kdo má zahradu, má nejspíš minimálně pár metrů čtverečních trávníku. Jak o něj pečovat, aby i v největších vedrech vypadal k světu? Přinášíme užitečné rady, jak se o travnatou plochu starat v průběhu celého roku.
Péče na jaře
S prvním pěkným počasím začátkem března je dobré trávník provzdušnit. Používá se k tomu přístroj zvaný vertikutátor, dobře ale poslouží i obyčejné rycí vidle. Obojí má za cíl prořezat kořínky a dostat k nim vzduch, aby zeleň zhoustla a měla lepší podmínky pro růst. Hned po provzdušnění můžete trávu pohnojit, ale není to nutné. Krásně zelená bude i bez přídavků chemie.
Správné sekání
Jestli nechcete mít v trávě v létě vypálená místa, je dobré nesekat na nejnižší stupeň a příliš často. Většinou úplně stačí jednou za čtrnáct dní zjara, kdy vegetace roste nejrychleji, v průběhu letních veder můžete frekvenci snížit i na jednou za měsíc a zůstat při ní až do podzimu. Zvlášť v létě je důležité, aby stébla zůstávala trvale trochu vyšší, zemina nebude tak rychle vysychat a vegetace žloutnout.
Pozor, aby zůstala zeleň zdravá, je potřeba používat sekačku s ostrými noži. Podle velikosti plochy, kterou sekáte, ji nechte jednou ročně, nejméně však jednou za dva roky, nabrousit.
Zálivka
Pokud dodržíte první dva body, nemusíte se o zalévání trávy vůbec starat. V pohodě si vystačí s přirozenými srážkami a vodu si schová na horké a suché dny.
Jiná situace je při zakládání nového trávníku. Semínka vysévejte na jaře nebo na podzim za bezvětrného dne, ať je dokážete rozhodit rovnoměrně. Ideální je před výsevem půdu lehce prokypřit a následně semínka trošku posypat zeminou, aby je nerozfoukal vítr a nesezobali ptačí návštěvníci. Než začnou semena klíčit, kropte je každý den, zvláště, když neprší. Později můžete zálivku postupně omezovat, ale počítejte s tím, že tráva koření celou sezónu.
Péče před zimou
Trávník by na zimu nikdy neměl zůstat příliš vysoký, zmrzlá stébla jsou křehká a snadno byste je mohli chůzí po nich polámat. V závislosti na počasí posekejte trávník naposledy v říjnu a pak už jen průběžně vyhrabávejte listí spadané ze stromů. To je sice užitečným a výborným hnojivem na záhonech, na trávníku by vám ale mohlo udělat nevzhledné skvrny, až začne tlít.
Zdroj: redakce – Petra Matějková, www.petrazahradnici.cz
Buďte první kdo přidá komentář