Jaké potraviny jíst a nejíst, když vás trápí nachlazení

Jaké potraviny jíst a nejíst, když vás trápí nachlazení
Foto: Freepik

Čas podzimních plískanic je zase tu, kdo nevěnoval pozornost prevenci, nejspíš teď chodí s kapesníkem u nosu nebo leží v posteli. Abyste tělu v uzdravování pomohli, nemusíte sahat po platíčku s léky.

Váš organismus se plně soustředí na to, abyste byli zase co nejdřív fit, a vy mu v jeho snažení můžete pomoci. Stačí vědět, jaké jídlo uzdravovací proces urychlí.

Rada nad zlato

Pro udržení zdraví je důležité jíst opravdové potraviny. Takže ne polotovary, ale vždy si uvařit z čerstvých surovin. To při jakékoliv nemoci platí dvojnásob. Tělu bere spoustu energie zpracovávání přídatných látek, konzervantů a zahušťovadel, tak ho netrapte.

Při nemoci navíc stravu odlehčete. Pečený bůček a svíčkovou si teď odpusťte a raději sáhněte po lehčích jídlech, jako je rýže, libové maso a spousta zeleniny.

5 jídel, která byste si měli dopřávat plnými hrstmi, když jste nemocní

Poctivý domácí vývar

Dlouho tažený, plný síly z kostí a zeleniny. Možná jste i vy doma slýchávali, že nejlepší je slepičí vývar, avšak stejně dobře poslouží i hovězí. Během nemoci většinou nemáme tak velkou chuť k jídlu a silný vývar zastane funkci vydatného jídla i nápoje. Tělo zevnitř zahřeje, doplní tekutiny a navíc dodá spoustu živin.

Med

I když si čaj běžně nesladíte, během nachlazení a nemoci udělejte výjimku a přidejte si do něj lžičku medu. Látky, které obsahuje, totiž mají hojivé účinky a na bolavý krk jsou balzámem.

Ovoce a zelenina

Vitamíny v přírodní podobě jsou to nejlepší, co do sebe můžete dostat. A ještě lépe uděláte, když se zaměříte na ovoce a zeleninu, která má úplně nejvíc vitamínu C. Z těch u nás dostupných jsou to třeba papriky, petrželová nať, brokolice, kapusta nebo černý rybíz. A samozřejmě šípky, které seznamu potravin s nejvyšším obsahem vitamínu C vévodí.

Česnek a cibule

Česnek i cibule působí jako přírodní antibiotikum a v případě nachlazení je ideální jejich konzumace za syrova. Jeden stroužek česneku denně zvládnete rozchroupat a jestli ne, kupte si v lékárně česnekovou tinkturu. Některé jsou vyrobené tak, že nebudete cítit česnekem na hony daleko.

Cibuli zase oceníte v případě, kdy máte kašel. Stačí si z ní vyrobit jednoduchý sirup (nakrájet cibuli na kolečka, prosypat cukrem nebo medem a počkat, až pustí šťávu) a podle libosti ho po lžičkách užívat. Nemusíte se bát, že by cibule byla v této podobě nepoživatelná, sirup většinou zbožňují i malé děti. A opravdu účinně funguje na odhlenění a kašel.

Těmto 5 potravinám se naopak vyhněte

Těžká a tučná masa

Tuk zatěžuje trávení a i když jste zdraví, cítíte, jak vám po něm někdy bývá těžko. Během nemoci proto tělu nepřidělávejte další práci a maso omezte jen na drůbeží a rybí.

Kyselé potraviny

Citrusy nebo džusy sice osvěží, ale také dráždí žaludek. A ten máte většinou při nemoci podrážděný ažaž. Takže kyselé občerstvení si nechte na chvíli, až budete zase fit.

Káva

Káva sice dehydratuje, takže pomáhá odplavovat škodliviny z těla, ale při nemoci, kdy do sebe stěží dostanete hrnek čaje, může být její konzumace kontraproduktivní.

Alkohol

Asi na něj při nachlazení nebudete mít ani pomyšlení, ale pro jistotu… Nezatěžujte svůj trávicí trakt ani játra alkoholickými nápoji. Není tělu prospěšný, ani když jste zdraví, natož během zápasu s bacily.

Kouření

Cigarety sice nejsou potravinou, ale spoustu lidí ani nenapadne, že by si je měli při nachlazení odpustit. Inhalace kouře v průběhu nemoci nebo nachlazení může váš stav výrazně zhoršit, a tak je na místě si tuto kratochvíli teď odpustit. Anebo nemoc vnímat jako signál k tomu, abyste s kouřením navždy přestali.

Zdroj: redakce – Petra Matějková, medicalnewstoday.com

Další články z této rubriky

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*