Jakou mám barvu očí: co vaše barva očí vypovídá o vašem původu?

Foto: Pexels.com

Oči jsou jedním z nejvýraznějších a nejunikátnějších rysů člověka. Barva očí je nejen estetickou záležitostí, ale také může prozradit něco o genetickém původu a zdravotním stavu. Primárním faktorem ovlivňujícím barvu očí je množství melaninu – pigmentu, který se nachází v kůži, vlasech a právě v duhovce očí. Množství a rozložení melaninu v duhovce určuje, zda budou oči hnědé, modré, zelené, šedé, lískové nebo jantarové.

  • Hnědé oči
  • Modré oči
  • Zelené oči
  • Šedé oči
  • Lískové oči
  • Jantarové oči
  • Heterochromie a jiné zvláštnosti
  • Změny barvy očí
  • Oči a zdraví

Hnědé oči

Hnědé oči jsou nejběžnější barvou očí na světě. Více než polovina světové populace má hnědé oči, což je způsobeno vysokou koncentrací melaninu v duhovce. Hnědé oči mohou mít různé odstíny, od světle hnědé až po tmavě hnědou, která může vypadat téměř černě. Hnědé oči jsou nejčastější v Africe, Asii a Jižní Americe, kde je genetická variabilita vedoucí k této barvě očí nejrozšířenější.

Foto: Pexels.com

Modré oči

Modré oči jsou výsledkem nízkého množství melaninu v přední vrstvě duhovky. Světlo procházející duhovkou je rozptýleno a refrakčním jevem, podobně jako u modré oblohy, vzniká modrá barva očí. Pouze 8-10 % světové populace má modré oči, což je činí relativně vzácnými. Vědci zjistili, že všichni lidé s modrýma očima sdílejí společného předka, který měl genetickou mutaci, která způsobila modrou barvu očí.

Zelené oči

Zelené oči jsou nejvzácnější barvou očí, protože se objevuje pouze u 2 % světové populace. Tato barva je výsledkem kombinace nízkého množství melaninu a přítomnosti žlutého pigmentu, který spolu s rozptylem světla vytváří zelený odstín. Zelené oči jsou nejčastější v severní a střední Evropě, zejména mezi lidmi s keltským a germánským původem.

Šedé oči

Šedé oči jsou často mylně považovány za modré, ale mají tendenci mít v duhovce více zlatých a hnědých skvrn. Šedá barva očí může měnit svůj odstín podle osvětlení, nálady a dokonce i oblečení nositele. Šedé oči mají ještě méně melaninu než modré oči.

Lískové oči

Lískové oči jsou směsí hnědých a zelených odstínů, často s proměnlivou barvou v závislosti na světelných podmínkách. Lidé s lískovýma očima mají často různé barvy různé odstíny duhovky od kraje směrem do středu oka. Tato barva očí je běžná v různých částech světa a je často výsledkem komplexního genetického dědictví.

Jantarové oči

Jantarové oči mají zlatožlutý nebo měděný nádech. Toto zabarvení je způsobeno vysokou koncentrací melaninu v kombinaci s žlutým pigmentem v přední vrstvě duhovky. Tato barva očí je relativně vzácná a nejčastější je v jižní Evropě, Asii a Jižní Americe.

Foto: Pexels.com

Heterochromie a jiné zvláštnosti

Někteří lidé mají každé oko jiné barvy, což je stav známý jako heterochromie. To může být způsobeno genetickými faktory nebo může vzniknout v důsledku zranění či onemocnění. Heterochromie může být kompletní (každé oko jiná barva) nebo sektorová (jedno oko má dvě různé barvy).

Změny barvy očí

Barva očí se může v průběhu života měnit, zejména v dětství, kdy se vyvíjí množství melaninu v duhovce. U některých lidí může dojít ke změně barvy očí i v dospělosti v důsledku zdravotních problémů (např. šedý nebo zelený zákal), nebo vlivem užívání určitých léků.

Oči a zdraví

Barva očí může mít vliv na riziko určitých zdravotních problémů. Lidé s hnědýma očima mají vyšší riziko vzniku šedého zákalu. Lidé se světlou barvou očí mohou být s přibývajícím věkem náchylnější na makulární degeneraci.

Zdroje: Autorský článek – Eliška Dvořáková, https://www.edow.com/general-eye-care/eyecolor/, https://my.clevelandclinic.org/health/articles/21576-eye-colors

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*