Jarní zahrada: Co je potřeba udělat, aby nám dělala celou sezonu radost?

Bylinky.
Foto: Pixabay.

Když vysvitne jarní sluníčko, znamená to, že nastal čas sázení, setí i na úpravy skalky a bylinkové zahrádky, aby byla zahrada celou sezonu krásná. Na co nezapomenout a s kterými pracemi začít?

Zelenina už může na záhon

V březnu můžeme zahájit výsev zeleniny v pařeništích a sklenících. Takto je možné předpěstovat salát, kedlubny nebo ředkvičky. Na záhony vyséváme a vysazujeme v druhé polovině března. Nejčastěji vyséváme ředkvičky, raný salát, špenát, kopr, červenou řepu, pór, červené a bílé zelí, hrách, kořenovou zeleninu (petržel, mrkev) nebo česnek. S jarní cibulkou a cibulí sazečkou počkáme až na konec března.

Po výsadbě a výsevu zalijeme. Výsev můžeme přikrýt bílou netkanou folií, která ochrání před nečekanými přízemními mrazíky a teplotu na záhonu zvýší až o pár stupňů. Tím se proces růstu značně urychlí.

Pořádek v bylinkové zahrádce

Z bylinkových záhonů odstraníme zimní překrytí (chvojí) a vyhrabeme zbytky podzimního listí. Zahradními nůžkami odstraníme odumřelé části rostlin. Do prokypřené půdy zapracujeme písek, ten napomůže provzdušnění půdy a bylinky krásně porostou. Na zahradě se daří estragonu, pažitce, mátě, oreganu, bazalce, rozmarýnu, tymiánu či šalvěji.

Bylinky milují slunce, proto je raději nedáváme do stínu. Rovněž nemají rády přemokřenou půdu, ale sucho jim také svědčit nebude. Ohledně zálivky se řídíme pravidlem ani moc, ani málo. V bylinkové zahrádce si můžeme dovolit vysadit bylinky blízko sebe, jejich vůně bude intenzivnější. Také je lze nasadit do zeleninového záhonu.

Březen představuje vhodnou dobu na sestřihnutí bylinek trvalek, jako je levandule, rozmarýn, šalvěj, saturejka nebo tymián. Zdřevnatělé části bylinek zkrátíme zahradnickými nůžkami u báze o jednu až dvě třetiny. Odmění se nám za to v létě košatým vzrůstem a u levandule i množstvím květů – krásně se nám rozroste. Pokud je půda suchá, nezapomínejme i na vydatnější zálivku.

Máta peprná.
Foto: Justýna Malásková. Z bylinkových záhonů odstraníme zimní překrytí (chvojí) a vyhrabeme zbytky podzimního listí.

Okrasná skalka a trávy

Pokud teploty v noci neklesají pod bod mrazu, můžeme ze skalky odstranit zimní přikrývku (chvojí) a vše vyčistit. U travin, které jsme měli přes zimu svázané, můžeme v této době provést střih starých listů. Ideální čas je těsně před tím, než začnou rašit nové listy, abychom je sestřihem nepoškodili.

Skalka.
Foto: Justýna Malásková. U travin, které jsme měli přes zimu svázané, můžeme v této době provést střih starých listů.

Do spár skalky dosypeme hlínu a upevníme uvolněné kameny. Skalničky, které se rozrostly, ostříháme, nebo je můžeme použít pro rozesazení do míst, kde nám některá skalnička uhynula.

Růže v zahradě

Odstraníme zimní přikrývku a vyčistíme záhon. Nejpozději do poloviny dubna odkryjeme přihrnutou zeminu. Vystříháme namrzlé výhony a ty, kreré směřují do středu rostliny. Ostatní výhony pokrátíme –  floribundy na pět až sedm oček, polyantky zkrátíme na 40 cm a velkokvěté růže na tři až čtyři očka. U velkokvětých růží ponecháme ideálně jen čtyři mladší výhony. Toto období je vhodné i k sázení nových růží s kořenovým balem nebo v kontejneru.

Pro jahody na jaře jen to nejlepší

Ze záhonu jahod opatrně odstraníme staré listy – ideálně odstřihneme zahradnickými nůžkami, abychom neporušili „srdíčko“ jahodníku. Listy by mohly být zdrojem houbové nákazy. Pokud jsme minulý rok podestýlali pod jahody slámu, vyhrabeme ji. Půda se tak rychleji prohřeje. V březnu je také čas jahody přihnojit. Vhodné hnojivo zapravíme motyčkou do hlíny kolem jahodníku.

Jahodník.
Foto: Justýna Malásková. Ze záhonu jahod opatrně odstraníme staré listy.

Březen je výbornou dobou i na založení nových záhonů jahod. V tuto dobu sázíme jahodník předpěstovaný. V dnešní době je možné sehnat vhodné sazenice nejen ve specializovaných prodejnách, ale i v běžných zahradnictvích. Nesmíme zapomenout výsadbu dobře zalít, a pokud je slunné počasí, dbáme na to, aby jahodník měl dostatek vláhy a mohl dobře zakořenit.

Zdroj: redakce – Justýna Malásková

Další články z této rubriky

Kouzlo vody v zahradě

Kouzlo vody v zahradě

Již odedávna je v zahradách, které na vás dýchnou historií, zakomponována voda. Voda dodá zahradě nový rozměr, působí harmonicky.
Trendy v zahradničení

Trendy v zahradničení

Zvykli jsme si sledovat trendy v oblékání, stravování nebo barvách, ale co zahrady? I ty podléhají trendům a ty aktuální…

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*