První celistvý životopis z pera Lukáše Berného ke 100. výročí narození neobyčejného umělce
Více než dvacet let sbíral Lukáš Berný materiály, informace a fakta o životě Jiřího Šlitra. Díky tomu vznikl – oproti dříve vydaným sborníkům – první celistvý životopis originálního muzikanta, herce a výtvarníka. Jiří Šlitr. Doktor klavír vyšel k 15. únoru, tedy ke 100. výročí narození jednoho z nejvýraznějších českých umělců 20. století, a obsahuje unikátní, dosud nezveřejněné fotografie i informace z jeho nejbližšího okolí.
Lukáš Berný čerpal z mnoha dobových materiálů, umělcovy pozůstalosti, korespondence, z osobní rodinné kroniky a ze vzpomínek Šlitrovy rodiny, jeho kolegů i přátel v čele s Jiřím Suchým.
Kniha je tak vystavěna na relevantních informacích, ne na domněnkách, a věnuje se Šlitrovu širokému pracovnímu životu, tedy divadlu, hudbě a výtvarné činnosti, stejně jako jeho složité osobnosti. Dá nahlédnout i do zákulisí Semaforu, Laterny magiky nebo dobových kulturních souvislostí a čtenář se dozví i mnohé z poněkud tajemného Šlitrova soukromí.
Text doplňuje pestrý a mnohdy dosud nepublikovaný obrazový materiál – skeny Šlitrových rukopisů, kreseb a zejména množství fotek z osobního i pracovního života.
„I když osud Jiřího Šlitra předčasně ukončil jeho tragický skon, zůstal po něm nesmírně bohatý odkaz nejen skladatele, komika, zpěváka a výtvarníka, ale zejména osobnosti. Kniha se proto věnuje nejen Šlitrovi jako umělci, ale popisuje i jeho osobnostní vývoj, koníčky a soukromý život,“ dodává Lukáš Berný.
Jiří Šlitr – Doktor Klavír je příjemným návratem do dob největší semaforské slávy, do padesátých a šedesátých let, a k jejich kultuře a ikonám. A vedle mnoha dosud nezveřejněných informací zmiňuje ne úplně známou skutečnost, že Jiří Šlitr měl kromě dcery Dominiky také (minimálně jednoho) syna, o němž se dlouho nevědělo.
O autorovi:
Lukáš Berný, rozhlasový moderátor, se do literárního světa uvedl čtyřdílnou knižní edicí Kde pijí múzy o historii staropražských hospůdek. Sběratelská vášeň spojená s dílem dvojice S+Š jej přivedla k dlouholeté spolupráci s divadlem Semafor, přičemž s Jiřím Suchým napsal knihu Semafor: Šedesát let v jednom představení. Pro radost vydává také beletrii (povídková sbírka Spálené sochy či novela Červený havran). Má rád Beatles, bondovky a literaturu.
Zdroj: Eva Karasová, albatrosmedia.cz
Buďte první kdo přidá komentář