Kniha, kterou by si měl přečíst každý, koho máte rádi

Kniha, kterou by si měl přečíst každý
Foto: Pixabay

*(a možná i někteří, které rádi nemáte)

Britská integrativní psychoterapeutka Philippa Perry (nar. 1957) odpovídá na řadu otázek týkajících se vztahových a osobních problémů. Motivuje k novému úhlu pohledu a k přijetí změn, díky nimž lze těžkosti zvládat, uvědomit si zodpovědnost za své chování a zlepšit kvalitu vlastního života.

Kniha, kterou by si měl přečíst každý
Foto: se svolením nakladatelství Beta

Každý z nás si čas od času klade otázku: „Proč?“… „Proč nejsem šťastná?“, „Proč mé dítě zlobí?“, „Proč mne opustil“? „Proč se mi nedaří v práci?“, „Proč nemohu odpustit?“ Philippa Perry takové dotazy považuje za nesprávně položené a doporučuje, abychom se spíš ptali: „Jak?“ Tak jsou uvedena i čtyři hlavní témata, jimiž se v knize zabývá: Jak milujeme, Jak se hádáme, Jak se měníme a Jak nalézáme spokojenost. 

„Přesně takoví, jací jste, jste dostatečně dobří. Jste silná a milující lidská bytost, jež se během své cesty životem každým krokem učí a rozvíjí,“ cituje autorka dr. Susan Jeffersovou, uznávanou v oblasti seberozvoje, a dodává, že jsme zároveň „zranitelnými lidskými bytostmi, jež se musejí naučit, že větší sílu vyžaduje přijmout vlastní zranitelnost než se držet povrchní masky předstírané síly“. 

V kapitole věnované otázce, jak milujeme a formování silných a smysluplných spojení s druhými a se sebou samými, vysvětluje naši potřebu někam patřit a důležitost takových spojení (s rodinou, komunitou, jiné osobě, ale také třeba projektu). Autorka dokládá na konkrétních příkladech klientů, jak utváříme pouta, píše o způsobech přátelství, mýtu dokonalosti, o strachu z „navždy“ nebo o tom, že posedlost není láska a vztah je víc než sex. Zmiňuje sílu odevzdání a zároveň udržování silného „Já“. Upozorňuje také na negativa černobílého vidění používajícího slova „každý“, „nikdo“, „nikdy“, jimiž se vyznačují fráze jako „nikomu na mně nezáleží“, „každý myslí jen na sebe“ apod., protože nenechává prostor pro výjimky a neumožňuje prožívat život v jeho škálách. Nevyplatí se zaměňovat známé za pravdu. 

V části knihy nazvané „Jak se hádáme“ se Philippa Perry zaměřuje na konflikty v osobním a pracovním životě a nabízí způsoby řešení situací vzniklých z nedorozumění nebo vzájemných střetů. V kapitole „Jak se měníme“ připomíná, že stěžujeme-li si, jak se k nám druzí chovají, je zapotřebí začít u sebe a uvědomit si, jaké pocity přitom v sobě vyvoláváme, neboť ty pak ovlivňují naše další chování. 

Dozvíme se, co dělat, jsme-li rozrušeni, abychom se uklidnili a mohli lépe reagovat a odpoutat se od myšlenek začínajících slovy „musíš“ anebo „měl(a) bys“. Mohou pramenit z ustálených návyků či snahy dělat, co se od nás očekává, a nechat si líbit i to, co nechceme. Strach to změnit v nás zároveň potlačuje vnitřní rozvoj a rozlet, ačkoli změna bývá osvobozující.

Autorka se zaměřuje i na zvládání úzkosti a vysvětluje, že „je rozdíl mezi myšlenkami a přemýšlením. Myšlenek můžeme mít tisíce denně. Pokud se k některé upnete, změní se v přemýšlení – živíte ji. Upínejte se tedy k těm dobrým a ostatní nechte odplout. Díky tomu se začnete učit zvládat úzkost.“ V posledním tématu „Jak nalézat spokojenost, objevit vnitřní klid a naplnění a smysl života“ se čtenáři dozví, jak pochopit a zvládat emoce, aby byli schopni cítit štěstí a vytvořit základy dlouhodobé spokojenosti. Dodává, že “vztah, jaký máme vůči sobě, ovlivňuje naše vztahy s druhými. Za ně však rozhodovat nemůžeme. Třebaže na druhé můžeme mít vliv – a vzájemný vliv je nezbytný k růstu -, svírá každý nakonec výhradně volant svých rozhodnutí a jednání. Ve své moci máte plně jedinou osobu, na které můžete pracovat, a tou jste vy. Jste to vy, komu jsem chtěla dát přečíst tuto knihu.“

Philippa Perry je laskavým, citlivým a chápajícím průvodcem našimi nesnázemi. Bez jakéhokoliv odsuzování podává nezaujatý obraz o našem chování v určitých situacích. Ukazuje, jak ho usměrňovat, aniž bychom propadali negativním emocím a výčitkám. Povzbuzuje, abychom se nebáli změnit způsob, jakým vnímáme sami sebe i okolní svět. Ve výsledku nám to přinese větší spokojenost i naplnění životních hodnot. Navzdory poněkud zavádějícími názvu knihy je zřejmé, že je určena každému z nás.

Zdroj: redakce – Dana Vondrášková (autorské dílo), nakladatelstvibeta.cz

Další články z této rubriky

gutentor-overlay

Babské rady ze života

Herečka a rozhlasová moderátorka Jarka Rozsypalová-Vykoupilová sepsala nový díl oblíbených Babských rad ze života.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*