Kyberšmejdi obírají důvěřivé seniory: v roce 2024 přišly nové podvody

Foto: Unsplash.com

Kyberšmejdi tu byli, jsou a budou. Nyní se z lidí snaží vylákat peníze novými způsoby. Lákají je na investice do kryptoměn nebo je nutí peníze posílat na zahraniční účty. Se vším jim pomáhá Al (umělá inteligence).

Nový typ investičních podvodů

Je to vcelku jednoduché a na počátku všeho stojí nabídka na internetu, která slibuje rychlé zbohatnutí. Lidé na tuto nabídku kliknou a nakonec neodolají a pošlou část svých peněz na určený účet (účet je český, tváří se důvěryhodně a často patří nějaké dobročinné organizaci, která se domnívá, že jde o dar).

První (tzv. zkušební investice) je navíc malá, pohybuje se kolem pěti tisíc korun. Po nějaké době přijde informace o tom, že první vklad byl úspěšně zhodnocen. Nyní je třeba poslat peníze další. Problém je však v tom, že další peníze už se odesílají na zahraniční účet a investovaná částka je mnohem vyšší (často se jedná o statisíce). Lidé však i tyto peníze odešlou. Poté už se jim nikdo neozve a po penězích se slehne zem.

Pozor, rozšířené jsou i podvodné investice do kryptoměn. Lidem jsou slibovány pohádkové výdělky, ale místo toho jim zbydou oči pro pláč. Důvěřivá seniorka z Hodonínska v nedávné době takto přišla dokonce o 7,5 milionu korun. Případ nyní vyšetřují kriminalisté.

Investujte s rozvahou a vždy si ověřte komu a kam své peníze posíláte.
Foto: Unsplash.com

Umělá inteligence jako spolupachatel

Aby investice vypadala věrohodně a především důvěryhodně, bývá podpořena falešnými videi s politiky nebo známými osobnostmi. Videa však vytváří umělá inteligence. (Především) starší lidé si vůbec neuvědomují, že by videa mohla být falešná a bezmezně jim věří. I to je jeden z důvodů, proč jsou častými oběťmi těchto typů podvodů právě senioři.

S podvody dnes kyberšmejdům pomáhá umělá inteligence. Vše často vypadá velmi věrohodně.
Foto: Unsplash.com

Kyberšmejdi útočí i pomocí QR kódů

Nedávno kyberšmejdi přišli s novým trikem. V obchodech přelepují původní QR kódy a nahrazují je kódy falešnými. Zákazníci si myslí, že si například načítají slevu u zboží, to se ale neděje. Za falešným QR kódem se skrývá nebezpečný odkaz. Ten oběť podvodu přesměruje například na stránku, jejímž cílem je krádež citlivých údajů nebo člověka nutí objednat a zaplatit nějakou službu.

Při skenování QR kódů buďte opatrní.
Foto: Unsplash.com

Zdroj:
Autorský text – Petra Müllerová
https://www.novinky.cz/clanek/krimi-duverivou-seniorku-z-hodoninska-kybersmejdi-obrali-o-75-milionu-40484086
https://www.idnes.cz/finance/financni-radce/investice-kyberbezpecnost-podvod-esmejdi-nabidky.A240827_094214_viteze_sov
https://www.lidovky.cz/byznys/podvody-qr-kody-mobily-placene-sluzby-operatori.A240721_180954_ln_ekonomika_halu
https://www.novinky.cz/clanek/internet-a-pc-bezpecnost-quishing-jede-na-plne-obratky-desi-se-experti-40475110

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*