Skleník je skvělý zahradnický pomocník, dokáže urychlit a znásobit úrodu, ale zvlášť v létě je potřeba mu věnovat trochu víc pozornosti.
Pozor na úpal
Teploty mohou v létě ve skleníku dosahovat až k padesáti stupňům, a to už je příliš na to, aby rostliny prospívaly. Zásadou číslo jedna je proto větrání – otevřená okna i dveře by měly být samozřejmostí. Práci vám usnadní automatická okna na hydrauliku. Dveře na noc zavírejte, ať není rozdíl mezi denními a nočními teplotami tak výrazný.
Pokud nemáte v okolí skleníku stromy, které by mu poskytly stín alespoň v některou denní dobu, nejspíš jej bude potřeba v nejteplejších měsících zastínit. Můžete k tomu použít vápennou barvu na skla nebo rákosovou rohož či jutovou síť.
Pravidelná zálivka
Zatímco venkovní záhony občas zalije déšť, ve skleníku se o vláhu musíte postarat vy. Zalévejte alespoň ob den, v obzvlášť teplých dnech denně, a vždy rovnou ke kořenům. Málokterá zelenina snese zálivku přes listy, například rajčata a okurky to vysloveně nesnášejí.
Práci usnadní a starosti ubere samozavlažování. Buď si můžete do skleníku pořídit již hotový samozavlažovací systém, nebo využijte fyzikální zákony – na vyvýšené místo v prostoru umístěte sud s vodou, navrtejte do něj otvor a připojte perforovanou hadici určenou na samozavlažování. Tato forma zálivky vystačí na pár dnů, než bude třeba sud s vodou doplnit.
Ochrana před škůdci
Na výpěstcích ze skleníku si rádi nesmlsnete jen vy, ale také řada škůdců. Někteří jsou pouze otravní, třeba molice, ale vážné škody nezpůsobí. Oproti tomu mšice nebo housenky bělásků dokážou zeleninu pěkně potrápit. Preventivně můžete po celém prostoru rozvěsit lepové pásky, které zachytí část poletujících škůdců, a denně skleník kontrolujte.
Preventivní ochranu před škůdci poskytne rostlinám též postřik z kopřivové jíchy naředěné vodou v poměru 1:10 nebo roztokem z mléka.
Zdroj: redakce – Petra Matějková, www.petrazahradnici.cz
Buďte první kdo přidá komentář