Meteorický roj Perseid bude letos možné pozorovat na různých místech České republiky. Můžete zajít na komentované pozorování na hvězdárnu, nebo se na ně jen vyjít podívat před dům. Kdy a kde budou Perseidy vidět nejlépe?
Co jsou Perseidy?
První zmínky o Perseidách se datují do třetího století našeho letopočtu. Někdy se jim přezdívá slzy svatého Vavřince, a to proto, že si tohoto meteorického roje všimli lidé krátce po umučením tohoto světce.
„Že jde o astronomický úkaz, prokázal až italský astronom Giovanni Schiaparelli v druhé polovině 19. století. Jako první na světě našel přímou spojitost meteoritů s kometami, a dokonce určil, že původcem Perseid je prach z periodické komety 109P Swift-Tuttle, objevené dvěma americkými astronomy v roce 1862,“ říká český astronom Petr Horálek.
Kdy budou letos nejpříznivější podmínky pro pozorování?
Právě v těchto dnech je aktivita oblíbeného meteorického roje Perseidy vysoká. „Letos by měly být skvělé podmínky na pozorování tohoto úkazu, protože je nebude rušit Měsíc,“ uvádí astronom Horálek. Největší počet Perseid bude k vidění v noci z 12. na 13. srpna.
„Frekvence meteorů pozvolna stoupá a v průběhu noci, kdy roj vrcholí, uvidíme na bezměsíčné obloze mimo města zejména mezi půlnocí a čtvrtou hodinou ranní až 80 meteoritů za hodinu. Opravdu jasná může být až dvacítka z nich,“ říká Horálek.
Společné pozorování oblohy
Perseidy můžete pozorovat sami, ideálně na místě, kde noční oblohu neruší městské osvětlení, nebo můžete dát přednost společnému pozorování oblohy na místech, která jsou pro to jako stvořená.
A kde to je? Před setměním se můžete vydat do areálu hvězdárny ve středočeském Ondřejově. Právě 12. srpna se zde koná komentované pozorování Perseid. Astronomický ústav Akademie věd ČR ho pořádá na tamní „radarové“ louce. Přijďte rozhodně před setměním, abyste pozdějším příchodem nerušili účastníky svitem na cestu.
Také Štefánikova hvězdárna na pražském Petříně pořádá pozorování oblohy, a to 12. 8. mezi 21. a 23. hodinou.
Dne 11. 8., tedy již ve středu, chystá večerní pozorování hvězdárna v pražských Ďáblicích, také od 21 do 23 hodin; pozorování oblohy se tam koná i následující dva dny, tj. 12. a 13. 8. od 14 do 19 hodin, a v pátek 13. 8. pak i od 21 do 23 hodin.
V Brně bude možné pozorovat Perseidy v sobotu 12. srpna od desíti večer do cca půl třetí ráno následujícího dne. Komentované pozorování bude probíhat v areálu koupaliště Kraví hora. Maximální kapacita je 3 000 lidí. Program bude jednoduchý. Lehnete si do trávy a budete pozorovat nebe za zvuku hudby a tu a tam budou dění na nebi doprovázet komentáře astronomů z místní hvězdárny.
V Ostravském planetáriu připravují na čtvrtek 12. 8. od 17 hodin pořad Dobrodružná cesta k planetám a na pátek 13. 8. od 17 hodin pořad Cesta za miliardou hvězd.
Hvězdárna Vsetín pořádá v pátek 13. 8. od 22 do 23.30 akci nazvanou Večerní astronomická pozorování.
Teplická hvězdárna na Písečném vrchu bude mimořádně otevřena pro veřejnost ve čtvrtek 12. 8. 2021 v době od 21. hodiny do půlnoci, samozřejmě také za účelem pozorování Perseid.
Pozorování odkudkoli
Pokud nemáte možnost přijít pozorovat Perseidy na některou z hvězdáren, máme pro vás doporučení, jak pozorovat Perseidy odkudkoli:
- Nejlépe pozorovatelné budou Perseidy v noci z 12. na 13. srpna za pěkného počasí.
- Najděte si místo s dobrým výhledem směrem na východ a jih.
- Buďte co nejdál od bílého světla pouličního osvětlení.
- Velké množství meteorů bude k vidění zejména mezi půlnocí a časným ránem.
- Za ideálních podmínek můžete spatřit až 20 meteoritů za hodinu. Nebudete potřebovat žádný dalekohled.
- Pozorujte směrem k souhvězdí Persea. Odtud meteory, které vypadají jako svítící body, jež během pár sekund proletí částí oblohy, zdánlivě vylétají – proto se jim ostatně říká Perseidy.
- Nezapomeňte na teplé oblečení i na to, že pokud zůstanete venku do brzkých ranních hodin, může na vás padnout rosa. V takových případech se karimatka bude hodit!
- A nezapomeňte – každé přání je dobré, pokud padají meteority.
Přejeme vám tedy spoustu splněných přání s každou padající hvězdou!
Zdroj: petrhoralek.com, kudyznudy.cz, hvezdarna.cz
Buďte první kdo přidá komentář