Lilek – zelenina pro nadšené zahradníky

Lilek
Foto_ Pixabay

Chcete se pustit do pěstování lilku? Když téhle teplomilné zelenině dokážete vytvořit vhodné podmínky, nebude to žádná věda.

Lilek je původem z Indie, a tak si libuje na sluníčku, potřebuje hodně živin a vody. Jakmile nesplníte jednu z těchto podmínek, velkých masitých plodů se jen tak nedočkáte. Proto je ideální pěstovat ho ve skleníku nebo u jižních zdí, u kterých se může ohřívat.

Raný výsev

Kvůli dlouhé vegetační době je potřeba lilek vysévat velmi brzy, nemusíte se bát ani výsevu na konci ledna. Nejpozději ale dejte semínka do země do konce února, případně ještě začátkem března.

Perfektně poslouží nízký květináč nebo sadbovač, semínka vysévejte zhruba do centimetrové hloubky, dejte na světlé místo, kde se budou vyhřívat alespoň ve 25 °C (pro zvýšení teploty je můžete přikrýt poklopem sadbovače nebo průhlednou fólií. Nezapomeňte udržovat substrát vlhký.

Jakmile budou mít sazeničky čtyři lístky, je čas je přepikýrovat – přesadit do většího. Do doby, než je přestěhujete do záhonu, to udělejte ještě jednou.

Stěhování do záhonu

Lilek je zelenina tzv. první trati. To znamená, že potřebuje hodně vyživenou půdu. Nic nezkazíte tím, když ho v druhé půlce května vysadíte do záhonu, který je čerstvě vyhnojený zahradním kompostem, ve vzdálenosti 50 cm od sebe.

Aby dobře prospíval, potřebuje lilek velmi teplé prostředí. Proto se mu v našich podmínkách bude dobře dařit ve skleníku. Jestli ho plánujete pěstovat venku, volte vždy to nejslunnější místo na zahradě, ideálně v závětří.

Tipy pro skvělou úrodu

Pro svůj růst potřebuje lilek opravdu hodně vláhy – především v červenci a srpnu, kdy nasazuje plody. Klidně k němu můžete nalít denně konev vody, nic tím nezkazíte, jistotou je kapková závlaha. Když bude mít zálivky málo, začne v tomto období pouštět květy i čerstvě nasazené plody.

Abyste se dočkali velkých plodů, nenechte nasadit rostlinu příliš mnoho květů. Doporučuje se nechat na keříčku 5, maximálně 7 plodů, které zvládne i v našich podmínkách dovést až do fáze fialové zralosti.

Zdroj: redakce – Petra Matějková

4 tipy na přírodní hnojiva na zahradu

Další články z této rubriky

Kouzlo vody v zahradě

Kouzlo vody v zahradě

Již odedávna je v zahradách, které na vás dýchnou historií, zakomponována voda. Voda dodá zahradě nový rozměr, působí harmonicky.
Trendy v zahradničení

Trendy v zahradničení

Zvykli jsme si sledovat trendy v oblékání, stravování nebo barvách, ale co zahrady? I ty podléhají trendům a ty aktuální…

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*