Martin Úbl a přátelé: Stezka Českem

Martin Úbl a přátelé: Stezka Českem
Foto: Freepik

….  Může jít každý

Po všech stránkách skvělá kniha sympatického plzeňského rodáka, cestovatele a dobrodruha Martina Úbla i jeho přátel je v pořadí čtvrtou publikací věnovanou poznávání přírodních krás na dálkových výšlapech, tentokrát zaměřenou na přechod po hranicích republiky.

Martin Úbl a přátelé: Stezka Českem
Foto: se souhlasem nakladatelství Jota

Nová Stezka Českem, vytvořená lidmi, kteří mají rádi hory, byla otevřena v září 2021. Vede přes naše pohoří a připomíná svým zajištěním i volně přístupnou podporou zahraniční dálkové treky, jimiž se autor inspiroval. Jak uvádí, jde o nekomerční projekt „od lidí pro lidi“, jehož smyslem bylo vytvořit stezku, kterou by v rámci udržitelného turismu mohl jít každý. Připraveni s pomocí jsou na ní také dobrovolní Trail Angels. Stezka má vlastní značení a je v systému evropských dálkových tras ERA i světové aplikace pro dálkové trasy FarOut.

Velice dobře vypravená publikace s mnoha krásnými barevnými fotografiemi, mapkami a užitečnými praktickými informacemi je nepostradatelným pomocníkem a průvodcem na cestu Českem. Kromě doporučení na její přípravu a potřebné vybavení a dalších tipů na cestu poskytuje informace o všech jejích dvaceti etapách z Krásné a Klínovce přes Krušné, Jizerské, Orlické, Rychlebské hory a dále pokračuje na Beskydy, Javorníky, Bílé Karpaty, Podyjí, aby poutníka provedla Českou Kanadou, Novohradskými horami, Šumavou až po Český les.

U každého přehledně popsaného úseku je uvedena délka v kilometrech, výška stoupání i klesání a počet dní, za jaký ji lze zvládnout, a také stručné shrnutí, charakteristika, krásná místa k vidění a typ povrchu. Jednotlivé etapy zpestřují příběhy lidí, kteří tuto dálkovou trasu absolvovali a popisují své zážitky, zkušenosti, setkání s dalšími poutníky i zajímavými lidmi, s nimiž se na cestě seznámili. Třeba Péťa Kváková píše: „Těch 11 etap mi dovolilo získat důvěru ve své schopnosti, vůli i odhodlání. Naučilo mě to překonávat strach a poznat sebe sama mnohem lépe a úplně jinak. … Těch 1 500 000 kroků mě dovedlo k mému skutečnému cíli. K muži, kterého jsem potkala téměř na konci mého putování a se kterým bych chtěla sdílet svou přítomnost i budoucnost tak dlouho, jak jen to půjde.“ Alena Bigi Koubová, která se vydala na stezku se svou fenkou Freyou, povzbuzuje ostatní, že i její maminka s operovanými kotníky se k ní na pár dnů připojila. „Díky velkým zážitkům se nám otevírají oči, poznáváme sami sebe a mění se nám pohled na svět. Dokážeme cokoliv, co si usmyslíme, a vesmír nám v tom pomůže. Už vím, jak dokonalá je příroda a život v souladu s ní. Život sám se sebou.“ vyznává se.

O prožité zkušenosti se dělí také Honza Freml, jenž prodělal covid a po něm dvě mozkové příhody, kvůli nimž skončil na JIP na přístrojích a nemohl ovládat tělo. Manželka ho opustila, rozvedl se a měl pocit, že život pro něj skončil. Pak si vzpomněl na Stezku Českem. „Ta myšlenka se pro mě stala světlem – jako maják pro ve tmě ztracené mořeplavce.“ Po čase se na ni vydal a za šedesát dnů dokázal ujít přes 2 100 kilometrů. „Ta cesta mi dala nový smysl, ztracené sebevědomí, fyzickou sílu, životní nadhled a vrátila mě zpátky do přítomnosti.“

Na Stezku Českem se vydává i Sportovní klub vozíčkářů, jemuž byl věnován veškerý autorský honorář. Nakažlivé nadšení, elán a optimismus, prostupující knihou, zve každého stejně jako autor, představující svoji knihu jako „kombinace hororově lyrických kapitol o jednotlivých etapách, komediálně drastických příběhů lidí, kteří se na Stezku vydali, a vědecko-fantastických příspěvků o tom, jak začít, nabízí vše, co jste chtěli o Stezce Českem vědět, ale báli jste se zeptat!“ Uznejte, tomu přece nejde odolat!

Zdroj: redakce – Dana Vondrášková, jota.cz   

Další články z této rubriky

Nothing Found

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*