Meg Arroll: Malá traumata

Meg Arroll: Malá traumata
Foto: Pixabay

Překonejte emoční bariéry a žijte život, jaký si zasloužíte

„Život vás nemusí dusit. Tato kniha je nepostradatelným nástrojem k tomu, abyste svá malá traumata identifikovali, překonali a začali každý den prožívat tak, jak si zasloužíme,“ povzbuzuje autorka, britská psychoterapeutka a spisovatelka Dr. Meg Arroll, Ph.D. (nar. 1978).

Meg Arroll: Malá traumata
Foto: se svolením nakladatelství Grada

Meg Arroll, odbornice na behaviorální psychologii, dokáže porozumět lidem, kteří se cítí ztraceni, když jejich stavy a nemoci způsobené každodenními traumaty lékaři nerozpoznají a neléčí, což sama také zažila. Nyní nabízí pomoc a provází lidi procházející obtížnými životními etapami, aby získali sebevědomí a důvěru v sebe, jež jim umožní v budoucnu pokračovat samostatně.  

Přestože navenek se náš život může jevit jako celkem spokojený, necítíme se v něm dobře a chybí nám energie, ocenění i vědomí, že jsme milováni.  Nic hrozného se nám sice neděje, ale nejsme šťastni. Ovládá nás nespokojenost způsobená otisky malých šrámů, jež v sobě potlačujeme v důsledku společenského požadavku „zachovat klid a jít dál“. Pokud se emocionální zranění a bolest v nitru hromadí, po čase začnou narušovat psychickou pohodu, fyzické i duševní zdraví. Když si svá „malá traumata“ uvědomíme, můžeme to využít k posílení psychické imunity a lépe zvládat životní zátěže. K jejich pochopení a řešení vedou tři kroky – porozumění, přijetí a praxe, jejichž úloha je u jednotlivých problémů vysvětlena i na příkladu mnoha osobních příběhů. 

Nezahojená zranění nám brání být šťastní. Mohou pocházet z dětství, ze vztahů, z práce i ze společnosti. Na vině může být i tzv. toxická pozitivita, kdy se naše nepříjemné pocity nebo zážitky ignorují nebo smetou slovy „ále, to bude zase dobrý“ a podobně. To naopak vyvolává pocit zmatenosti, izolace, podrážděnost a posiluje obavu, zda se příště můžeme otevřeně svěřovat, aniž bychom se cítili zahanbeni. 

Štěstí sice nelze pociťovat trvale a neustále, lze však pracovat na tom, abychom dosáhli udržitelné spokojenosti v rodině, blízkých vztazích, ve finanční situaci, v práci, v osobní svobodě a hodnotách. Jak toho dosáhnout, se dozvíme v knize. Nalezneme v ní rady, jak být otevřenější emocionální komunikaci, jak se naučit ovládat fyziologickou reakci na stres, uvědomit si, proč se držíme skrytých předsudků nebo z čeho pramení a jaký je vztah mezi perfekcionismem a prokrastinací.

Autorka vysvětluje také příčiny, proč se emočně přejídáme, a poradí, jak se takového chování zbavit. Úlevu zároveň přinese přijetí faktu, že nemusíme být vždy dokonalí, a schopnost odpouštět sobě i druhým.

Jak vnímáme lásku a proč jsme ve vztazích nespokojení, vysvětluje kapitola „Co s tím má společného láska?“. Důležitou součástí spokojenosti je také odpočinek a spánek bez vtíravých myšlenek. Meg Arroll doporučuje účinné postupy, jak nabýt klidu a dobře spát. Poradí rovněž, jak zvládat životní přechodové fáze a podpořit psychický imunitní systém.

Kniha o překonávání emočních bariér bránících nám ve štěstí je psaná způsobem, jakým si přátelé u šálku čaje vyprávějí o životě, starostech i vyřešených problémech. Je citlivým průvodcem na cestě k nalezení sebe sama, získání sebedůvěry, zvládání emocí i reakcí a prožívání spokojenějšího života. Jednotlivé kapitoly provázejí četná vyprávění klientů, na jejichž příkladě autorka vysvětluje, jak traumata působí, jak je pochopit a zvládat. K tomu přispívají motivační cvičení i podnětné návrhy Meg Arroll a stručná shrnutí, co si z dané kapitoly odnést.

Zdroj: redakce – Dana Vondrášková (autorské dílo), grada.cz

Další články z této rubriky

Nothing Found

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*