Proč je náš život sladší, než si myslíme
Mentální a komunikační koučka Melanie Pignitterová (nar. 1984) trpěla dlouhou dobu úpornými chronickými migrénami, jež se nedařilo léčit. Úlevu jí přinesla teprve duševní práce s vnitřní sílou, jež jí pomohla pochopit příčinu nemoci. Při ozdravném procesu objevila „medové perly života“, jejichž odkrytý význam při překonávání životních obtíží ve své knize předává.
Zmíněné „perly“ v Melanii evokují, „že neštěstí, krize, dramata a rány osudu se pro nás mohou stát velkými dary – odvážíme-li se pozorně dívat, naslouchat svému nitru, rozpoznávat znamení a pak podle nich jednat.“ Až do dospělosti o sobě pochybovala, nevěřila si a nedokázala se svobodně rozhodovat. Bolest jí však umožnila nahlédnout hlouběji do nitra a poznat své stinné stránky. Dokázala se díky tomu osvobodit od chaosu, který její duši zatěžoval, a svůj život zbavila „hořké pachuti“.
Míváme v sobě nastavené programy, jež nám byly vštěpovány od dětství rodinou, školou, společností. Často nám ale brání v samostatném jednání. Myslíme si, že toho víme příliš málo, že nemáme dostatečné vzdělání, schopnosti nebo talent, nevěříme, že jsme dost uznávaní, nejsme dost dobří a málo si věříme. Jsou to však pouze naše myšlenky, které můžeme ovládat a zbavit se omezujících hranic.
Na co se zaměříme, to v nás poroste. Neustálé srovnávání se s ostatními, negativní myšlenky, závislost na uznání a lásce, jejíž nedostatek kompenzujeme ne vždy vhodným způsobem. Mnohdy si ani neuvědomujeme, jak hluboko v nás zůstávají stopy po křivdě, zradě, odmítnutí a zklamání. Když se znovu objeví, můžeme je vnímat i jako posly, jež nám ukazují, co se v nás má uzdravit, abychom se uměli vyrovnat s negativními zkušenostmi. Uvěříme-li, že nejsme dost dobří či schopní uskutečňovat své sny, uzavíráme se šancím, jež nám mají pomoci to změnit. Posilování sebelásky a uvědomění si vlastní hodnoty nám umožní se těchto okovů zbavit.
Melanie Pignitterová vysvětluje, co v nás znovu probouzí bolest. Motivuje otázkami i mentálním cvičením k jejich uzdravení. Vybízí, abychom se také zamysleli nad svojí životní rutinou a ustálenými návyky nebo zlozvyky, jež nám brání ve spokojenosti, a radí, jak se dostat ze slepé uličky.
Připomíná, že tu nejsme proto, abychom plnili očekávání druhých, stejně jako druzí tu nejsou od toho, aby plnili očekávání naše.
„Dary krize nás vytrhávají z našich návyků a vyzývají nás, abychom znovu žili vědomě, nutí nás zastavit se a přemýšlet a nalijí nám čistého vína, připomínají, co je v životě skutečně důležité, a ukazují řešení, která by nás nenapadla.“ V knize se dozvíme, jak nám všímavost pomůže uvědomit si dary, které jsme dosud přehlíželi, jež nám umožní znovu se zamilovat do svého života. Autorka uvádí mnoho konkrétních příběhů, povzbuzujících doporučení a účinných cvičení, které pomohou ke změně a naplnění života. „Když jsem dokázala největší krizi svého života proměnit v dar, můžete i vy proměnit své problémy, bolestivé pocity a negativní přesvědčení v úžasné medové perly.“
Zdroj: redakce – Dana Vondrášková (autorské dílo), knihykazda.cz
Buďte první kdo přidá komentář