V České republice se v posledních letech slovo důchod skloňuje poměrně často. Ať už se mluví o jeho formě, či jeho posunu o několik let, nejčastěji všechny zajímá především to, kolik takový důchodce vlastně po celoživotní práci a odvodům státu dostane. A na to se právě dnes podíváme.
Kolik je průměrný důchod?
U nás většina důchodců počítá s důchodem jako s hlavním příjmem po odchodu na penzi. Proto mnohé zajímá, s kolika penězi si vlastně musí v důchodu vystačit na měsíc, pokud by žádné jiné příjmy neměli. Průměrné důchody se v Česku pohybují okolo 20 tisíc korun měsíčně. Tato částka se sice díky pravidelné valorizaci zvyšuje, s tím se ale také zvyšují i náklady na život. Zároveň se také výše důchodu liší i co se pohlaví týče. Ženy totiž dostávají poměrově důchody menší než muži z důvodu rozdílné kariery a rozdílného počtu odpracovaných let. Jak to ale, že se v Česku najde i menší skupina seniorů, která vydělává i o desítky tisíc více, než je průměr?
Kolik činí nejvyšší důchod v Česku?
Podle statistik dosahují nejvyšší důchody až hranice 50 tisíc korun. Tohoto důchodu však u nás dosáhne málokdo. Dokonce i důchod 30 tisíc korun v Česku pobírá jen pár stovek seniorů. Ptáte se, jak je to možné?
Tito lidé totiž díky svým úspěšným kariérám a vysokým platům v produktivním věku dosáhli vyšších odvodů do státní pokladny, a tak mají nyní, když jsou v důchodu, nárok na část z této částky. Díky tomu si tak tito lidé i v důchodu přijdou na skvělé peníze.
Jak si zajistit lepší důchod?
Pro zajištění opravdu vysokých důchodů jsou důležité dvě věci: mít v průběhu produktivních let vysoké příjmy a zároveň pravidelně odvádět sociální pojištění. Pokud ale důchodu nevěříte a nejste si úplně jisti, zda na vás nějaký důchod v budoucnu ještě čeká, můžete si začít spořit či investovat již teď. Můžete využít například důchodového spoření, které spousta důchodců kromě důchodů využívá a které jim pomáhá si v důchodu udržet trvalou kvalitu života. Zároveň můžete mimo jiné i mnohými způsoby investovat.
Dosahovat vysokých důchodů je sice příjemné, ale člověk by se neměl vždy spoléhat pouze na jeden příjem. Z toho důvodu by se měli nejenom důchodci, ale i ti, kdo se do důchodu chystají, zajímat o alternativní způsoby přivýdělku a investic, které jim pomohou nedostat se v důchodu do finanční krize.
Jaký důchod máte vy? Diskutujte v komentářích
Zdroje: Adam Beran, autorský text,
https://www.mpsv.cz/web/cz/myty-fakta-duchody,
https://www.pojdmesitorict.cz/duchodova-reforma,
https://www.cssz.cz/web/cz/duchody-snadne-a-prehledne,
https://portal.gov.cz/sluzby-vs/starobni-duchod-zadost-vyrizuje-cssz-S82,
https://medium.seznam.cz/clanek/david-budai-obvykle-moznosti-pro-zvyseni-jiz-priznaneho-starobniho-duchodu-37627
Buďte první kdo přidá komentář