Vyvážený jídelníček by měl být základem zdravé životosprávy v jakémkoli věku. Jenže některé potraviny jsou pro seniory obecně nebezpečnější a nejde pouze o to, že jsou považovány za nezdravé.
Margarín
Vzhledem k tomu, že máslo je v podstatě jenom tuk, mohlo by se zdát vhodné nahradit ho margarínem. Jenže ani margarín není to nejlepší pro zdraví. Některé značky totiž obsahují částečně hydrogenované oleje neboli transmastné kyseliny. I malé množství konzumované pravidelně může negativně ovlivňovat hladinu cholesterolu a zdraví srdce. Při výběru margarínu je proto důležité pečlivě číst složení, při vaření a pečení je pak lepší používat rostlinné oleje.
Těstoviny
Na těstovinách obecně není nic špatného. Ve vyváženém jídelníčku mají své místo, obecně lze doporučit spíše celozrnné varianty. Problém nastává, pokud ve svém jídelníčku máte hodně jídel bohatých na sacharidy. Tedy kromě těstovin jíte také hodně cereálií, bílého pečiva a tak podobně. Tyto potraviny rychle zvyšují hladinu cukru v krvi. To ve výsledku může přispívat k srdečním onemocněním, cukrovce či přibývání na váze. Proto buďte opatrní a volte rozmanitá jídla.
Svačinky bez cukru
Pokud si čas od času rádi dopřejete svačinku v podobě nějaké tyčinky a podobných věcí, může se zdát jako vhodná varianta provedení bez cukru. Jenže označení „sugar-free“ rozhodně neznamená, že jde o něco zdravého. Cukry jsou často nahrazovány nasycenými tuky a transmastnými kyselinami, rafinovanou moukou a dalšími složkami, které nejsou zrovna zdraví prospěšné. Cukr není jediným problémem ve sladkostech. Pokud chcete zdravě mlsat, zaměřte se raději na přírodní produkty z ovoce.
Bezlepková jídla
Pokud máte intoleranci lepku či alergii, pak je jasné, že se bez bezlepkových potravin neobejdete. Ale někteří lidé je do jídelníčku zařazují, i když je nepotřebují. Chtějí se tak vyhnout lepku, který je často označován jako škodlivý. Ale není důvod vyřazovat ho z jídelníčku, pokud to nevyžaduje váš zdravotní stav. Naopak se pečiva nemusíte bát – j ale dobré klasické bílé pečivo nahradit tím celozrnným. Obsahuje totiž více prospěšných živin.
Některé potraviny by v našem jídelníčku neměli mít místo, nebo byste je měli konzumovat pouze výjimečně.
Zdroje: Autorský článek – Michaela Romanová, https://www.thehealthy.com/food/foods-to-never-eat-after-40/
Buďte první kdo přidá komentář