Práce na dohodu se do důchodu počítá jen pokud se odvádí sociální pojištění a abyste mohli nastoupit do starobního důchodu, nemusíte 40 let platit pojištění. Mýty o důchodech přesto stále přetrvávají.
O starobních důchodech koluje na sociálních sítích a v diskuzních fórech řada mýtů. Zatímco některé slýcháme už několik let, další přibyly letos na základě nové důchodové reformy. Občas vyvolávají zbytečnou paniku, jiné zase přehnaná očekávání, která by v budoucnosti dokázala nepříjemně potrápit ty, kteří by se jimi řídili. Proto jsme se rozhodli vyvrátit 4 časté mýty o starobních důchodech.
Mýtus č. 1: Do důchodu se počítá i práce na dohodu a příjmy z pronájmu
Toto tvrzení je zavádějící. Do důchodu se počítá jen ta část z příjmu, ze kterého se platilo sociální pojištění. To se může týkat i dohod, ne však v případě, že při práci na dohodu nedosáhnete na limit, u kterého se odvádí sociální a zdravotní pojištění, je třeba si to hlídat. Příjmy z pronájmu se do důchodu nezapočítávají vůbec, stejně tak jako další typy pasivních příjmů, například z investic.
Mýtus č. 2: Výdělky se počítají jen za posledních 10 let
Toto je dávná historie. V minulosti se takto důchody sice počítaly, již mnoho let to ale neplatí. V současnosti se do starobního důchodu počítají všechny výdělky od roku 1986 až do konce posledního celého odpracovaného roku. V případě, že odpracujete část roku a poté nastoupíte do starobního důchodu, měsíce, které jste odpracovali za daný kalendářní rok se již do výdělku nepočítají.
Mýtus č. 3: Abyste mohli pobírat důchod, musíte platit pojištění minimálně 40 let
Tato podmínka existuje, ale pouze pro žadatele o předčasný důchod. Aby jim mohl být přiznán důchod dříve, než dovrší svůj důchodový věk, musí platit pojištění 40 let. Při standardní žádosti o starobní důchod při dovršení důchodového věku ale platí podmínka placení důchodového pojištění po dobu 35 let.
Mýtus č. 4: Starobní důchod se počítá z čisté mzdy
Důchod se u zaměstnanců počítá z hrubých ročních příjmů, u živnostníků z ročního vyměřovacího základu. Zvláště v souvislosti s OSVČ to občas bývá v diskuzích uváděno chybně. Ani u jedné skupiny ale nefigurují při výpočtu důchodů čisté příjmy.
Četly jste o důchodu nějaký podobný mýtus i vy? Diskutujte v komentářích
Zdroje: Adam Beran, autorský text,
https://www.zakonyprolidi.cz/cs/1995-155#cast4,
https://www.mpsv.cz/myty-fakta-duchody,
https://ceskeduchody.cz/zpravy/myty-o-duchodech-vydelky-doba-pojisteni-duchodovy-ucet,
https://www.finance.cz/508586-co-se-nepocita-do-duchodu/
Buďte první kdo přidá komentář