Novodobá šlechta: bagristé, elektrikáři nebo instalatéři si vydělají i přes 100 tisíc měsíčně

Foto: Pexels.com

Málokdo by ještě před několika lety předvídal, že se řemeslníci stanou novodobou elitou. Dříve opomíjené profese, typické pro střední a nižší třídu, se dostávají do popředí žádaných profesí. Díky nedostatku kvalifikovaných pracovníků si někteří řemeslníci a strojníci mohou dovolit účtovat za hodinu práce až 800 Kč

Foto: Pexels.com

Nejlépe placené řemeslné a strojní profese

Mzdy jsou uváděny v hrubém měsíčním příjmu a představují průměrnou částku napříč ČR. Mohou se lišit v závislosti na regionu. Níže prezentované mzdy při zaměstnaneckém poměru uvádí portál prumerneplaty.cz

Elektrikáři – velmi žádaní, jejich průměrná měsíční mzda v zaměstnaneckém poměru se pohybuje kolem 45 000 Kč. V případě OSVČ je hodinová sazba v rozsahu 450 – 750 Kč. Ti nejšikovnější živnostníci v oboru si tak mohou přijít až na 120 000 Kč měsíčně.

Instalatéři – díky rostoucím nárokům na komfortní bydlení patří mezi nejvyhledávanější odborníky, jejich měsíční příjem je až 60 000 Kč. V případě OSVČ se hodinová sazba pohybuje v rozmezí 400 – 800 Kč. V extrémních případech tak příjem instalatérů OSVČ může dosáhnout až téměř 130 000 Kč měsíčně.

Tesaři – rostoucí obliba dřevěných staveb a rekonstrukcí starých domů zvyšuje poptávku po zkušených tesařích. Jejich měsíční mzda se pohybuje kolem 50 000 Kč. Pokud si najmete OSVČ, připravte se na hodinovou sazbu 350 až 600 Kč. I tesaři se tak při práci na živnost mohou dostat s příjmem přes 100 000 Kč za měsíc.

Zedníci – dobrý řemeslník se těžko shání, práce je fyzicky náročná a velmi poptávaná. Zedníci většinou požadují přibližně 45 000 Kč. V případě OSVČ se hodinová sazba pohybuje v rozmezí 350 – 450 Kč. Příjem se tak může u nejžádanějších vyšplhat až přes 80 000 Kč měsíčně.

Bagristé – nedílnou součástí každé stavby. Jeho měsíční mzda je 55 000 Kč. V případě OSVČ se hodinová sazba pohybuje kolem 1 000 Kč a měsíční příjem tak může dosahovat astronomických výšin až 160 000 Kč.

Jeřábníci – jedná se o specifickou práci, která obnáší koncentraci a přesnost. Zároveň se výkon této práce odvíjí od okolního počasí (například zákaz činnosti při silném větru nebo dešti). Mzda jeřábníka může být až 60 000 Kč, v případě OSVČ i výrazně více.

Nedostatek řemeslníků tíží i okolní státy. Například Německo láká české instalatéry, elektrotechniky, zámečníky, svářeče, montéry a další pracovníky bez nutnosti znalosti jazyka, na plat 70 000 – 95 000 Kč.

Foto: Pexels.com

Nedostatek manuálních pracovníků

Pokud pro svou rekonstrukci nebo stavbu potřebujete dobrého řemeslníka nebo strojníka, budete se muset připravit na nutnou dávku trpělivosti nebo se pokusit dotyčného přeplatit, aby si na vás udělal čas dříve, pokud vůbec nějakého seženete.

Velké firmy musí plnit své závazky a tak musí najímat pracovníky i ze zahraničí (nejčastěji z Ukrajiny, Albánie, Moldávie, Indie, Ruska a dalších zemí).

Foto: Pexels.com

Proč je nedostatek řemeslníků a strojníků?

V očích mladých lidí a jejich rodičů byla atraktivnost řemeslných oborů velmi nízká. Ve společnosti bylo zakořeněno, že vysoká škola je prestiž a maturita je základ. To vedlo k tomu, že své děti přiměly ke studiu na vysoké škole, protože tzv. učňák je považován za nedostatečné vzdělání. Zároveň se řemeslo učí převážně praxí, a tak nástupní platy bývají pro čerstvé absolventy nízké a odrazující.

To vedlo k tomu, že mladí studenti upřednostnili vyšší studium a na učňovské obory chodilo čím dál míň zájemců. Většina kvalifikovaných řemeslníků patří ke starší generaci, která postupně odchází do důchodu a nastupující mladší řemeslníci nejsou schopni tak rychle pozice obsazovat. 

Nepřispívá k tomu ani školský systém, který neposkytuje dostatečnou podporu a pozornost učňovským oborům. Zároveň chybí spolupráce mezi školami a firmami, která by vedla k prohloubení praktického výcviku v daném povolání.

Foto: Pexels.com

Jaký bude další vývoj?

S nedostatkem pracovní síly se potýkají i okolní státy. Ačkoli některým učňovským oborům hrozil zánik pro nedostatek studentů, pomalu roste nová česká generace řemeslníků. Jak jsme zmínili výše, řemeslo se učí převážně praxí, proto bude čerstvým absolventům trvat i několik let, než plnohodnotně zastanou pozici těch stávajících. Přesto je to dobrá zpráva, minimálně pro větší firmy, které mohou absolventy vzít pod své křídlo a poskytnout jim další kurzy a supervizi zkušenějšího pracovníka.

Na nedostatek pracovníků reaguje i stát a přes úřad práce si občané můžou udělat rekvalifikační kurz například na strojníka, bagristu a další chybějící profese.

Zdroj: Autorský článek Alena Pachlová, www.drevostavitel.cz; https://ekonom.cz/c1-67252820-remeslnici-nejsou-a-nebudou; https://www.rizeniskoly.cz/aktuality/nedostatek-remeslniku-v-cesku-chybi-obkladaci-pokryvaci-svareci-na-kamnare-se-ceka-i-dva-roky.a-17359.html; www.personalka.cz

4 Comments

  1. Ani nemusí stávkovat za zvýšení platu, jako většina státních ubrečencu, makají tak si vydělají!!!

    • Přesně jak píšete, ti šikovní si to určitě zaslouží. Dost mladých i když je vyučena tak vymýšlejí jak nedělat místo toho aby se učili od starších a trpelive dokraceli k samostatnosti.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*