Jakmile dosáhnete středního či vyššího věku, výhody cvičení přesahují samotné fyzické zdraví. Fyzická aktivita může jak podpořit zdraví, tak vám zlepšit náladu. Cvičení je také spojeno se zlepšením rovnováhy, abyste se s postupujícím věkem vyhnuli pádům, déle se udrželi pohybliví a měli lepší kvalitu života. Vyhnout se bolesti svalů nebo kloubů je veliká motivace.
Ke cvičení musíte přistupovat odlišně než v mládí, protože vaše tělo se za ty roky změnilo. Měli byste svaly předem důkladně zahřát a na konci se zase zaměřit na zotavení, protože regenerace je už výrazně pomalejší.
Mnoho lidí také netuší, že důležitou součástí cvičebního režimu je i péče o buněčné zdraví.
Jednou z největších chyb, které starší lidé dělají při zahájení cvičebního programu, je to, že si neuvědomují, že cvičení způsobuje zvýšení množství volných radikálů v buňkách. Volné radikály jsou nestabilní atomy, které mimo jiné způsobují bolesti a problémy s klouby. Pokud máte nadbytek volných radikálů, ovlivní to váš výkon a vaše tělo se po tréninku bude těžko zotavovat. Bude to prostě bolet. Starší lidé mají tendenci pociťovat větší následky poškození volnými radikály než mladí lidé. Proto je chybou nepřipravit své tělo na nápor volných radikálů před tím, než začnete cvičit. Jak tedy na to?
Nevynechávejte zahřívání
Cvičení s pevnými a ztuhlými svaly je zaručený způsob, jak si přivodit bolesti kolen nebo zad. Dávejte pozor, abyste to nepřehnali. Je dobré střídat typy cvičení, například jeden den důkladně procvičit horní část těla, druhý den se zaměřit na dolní.
Jezte více bílkovin
Nedostatečný příjem bílkovin je velkým problémem starších lidí, zejména žen. Bez bílkovin ztratíte svalovou tkáň, snáze se zraníte a nebudete se z cvičení zotavovat tak rychle. Naplánujte si, že si do 30 minut po ukončení cvičení dáte svačinu s vysokým obsahem bílkovin. To je časové okno, kdy vaše tělo prahne po živinách a rychleji je vstřebává.
Dopřejte si po cvičení přiměřený odpočinek
Stejně jako dostatek spánku je i dostatečný čas odpočinku po cvičení – o dost delší než v mládí – nutností pro dobrou regeneraci svalů a celého těla.
Cvičení je důležité v každém věku. Takže takové novoroční předsevzetí je úplně ideální. Stačí ho jen doplnit o vyvarování se těchto nejčastějších chyb a první krok k dobré kondici je tu.
Zdroj: redakce – Milan Dobrovský, thirdage.com
Buďte první kdo přidá komentář