Jsme uprostřed léta a v posledních dnech jsme byli svědky docela vysokých teplot. Jak známo, hlavně pro seniory s vysokým krevním tlakem, obezitou nebo obecně s kardiovaskulárními obtížemi je to rizikové období, na které je nutno reagovat.
Vyšší teploty zatěžují srdce, proto v horkých dnech roste počet příhod či úmrtí na kardiovaskulární onemocnění. Byly už také prezentovány závěry studií, které prokázaly vazbu mezi výraznými letními výkyvy teplot a počty cévních mozkových příhod.
Proč vlastně vyšší teplota zatěžuje srdce? Tělo se snaží ochladit tím, že v horku přesouvá krev do končetin a obecně periferií, a srdce tak musí více pumpovat krev.
Naprosto klíčovým faktorem ke snížení zátěže je hydratace organismu. Nepodléhejte dojmu, že si tělo samo řekne a napijete se, až budete mít žízeň. Při vyšších teplotách je nutné pít preventivně, průběžně. Jestli tělo dostatečně zavodňujete, zjistíte z moči. Pokud je tmavší, koncentrovaná, musíte zvýšit příjem tekutin. Při nedostatku tekutin musí srdce pracovat ještě intenzivněji, naopak hydratace pomáhá srdci snadněji pumpovat krev cévami do svalů. Mezi vhodné nápoje rozhodně nepatří káva, kofeinové nápoje a alkohol.
Nechodit v exponovaných poledních časech ven je samozřejmostí. Jestliže už přeci jen musíte v horku ven, volte lehké, prodyšné, světlé oblečení, pokud možno z přírodních materiálů – vhodná je bavlna. Rovněž si dělejte preventivní přestávky ve stínu.
Jak poznáte, že se tělo přehřívá a trpí? Hlavními příznaky jsou silné pocení, bolest hlavy, studená a vlhká kůže, nebo dokonce i zimnice, závratě a slabý a rychlý tělesný puls. Později se přidávají potíže s dýcháním nebo křeče.
Zaznamenáte-li takové příznaky, musíte ihned někam na chladnější místo. Je-li to možné, osprchujte se vlažnou vodou a pijte – doplňte tekutiny. Platí ale, že při vysokých venkovních teplotách je tou nejdůležitější věcí prevence.
Buďte první kdo přidá komentář