Přírodní lékárna je po ruce kdykoliv a funguje často stejně (nebo dokonce lépe) než novodobé léky. Znáte rady našich babiček, jak zatočit s nachlazením?
Horký vývar
Je jedno, jestli si uvaříte slepičí nebo hovězí vývar, oba fungují stejně skvěle. Velmi často se při nachlazení stává, že nejspíš nemáte velkou chuť k jídlu. Tady je způsob, jak do sebe dostat živiny a horká pára vám nosní dutiny uvolní.
Horká voda
Hned, jakmile vás začne pálit v nose, napusťte si horkou vanu a do co nejteplejší vody na několik minut ponořte ruce až po předloktí a nohy až po kolena. Hned pak se zabalte do peřiny a poťte se. Rozproudíte tak krev v těle a potem zároveň vyplavíte bacily.
Česnek
Antibakteriální účinky česneku jsou už legendární. Můžete ho užívat preventivně (existují už i tinktury, díky kterým nebudete vonět jak čerstvě natřená topinka) a nachlazení tak účinně předcházet. Nebo si dejte akutní česnekovou kúru ve chvíli, kdy na vás „něco leze“.
Léčivé čaje
Čajů, které zahánějí nachlazení, existuje celá řada. Když je budete pít horké, uvolní vám pára z nich ucpaný nos. A jaké jsou nejlepší?
- Zázvorový – nakrájený nebo nastrouhaný zázvor přelijte vroucí vodou, můžete přidat špetku skořice a lžičku medu. Zázvor i skořice mají antibakteriální účinky a relativně rychle uleví od bolesti v krku.
- Diviznový – nasušené květy divizny zalijte horkou vodou, přidejte med a pijte co nejteplejší. Divizna pomáhá především proti kašli a chrapotu díky protizánětlivým účinkům.
- Lipový – čaj z lipových květů je lahodný, můžete ho pít klidně denně. Má úžasné protizánětlivé účinky a podporuje pocení.
Kloktadlo
Nejvíc bakterií se často soustředí v ústech a krku, proto je kloktání účinnou pomocí. Skvělé antibakteriální účinky má propolis nebo šalvěj. Obojí můžete používat v podobě tinktury. Stačí pár kapek zalitých vodou a účinné kloktadlo pro použití několikrát denně je na světě.
Zdroj: redakce – Petra Matějkova
Buďte první kdo přidá komentář