Petr Sojka: Z tajů pražských dvorků

Petr Sojka: Z tajů pražských dvorků
Foto: Freepik

Co vyprávějí zapomenuté dvorky a zahrady

Třetí kniha Petra Sojky, redaktora České televize a tvůrce pořadu Tajemství pražských dvorků, nás zavede na další zajímavá zákoutí málo známých dvorků a zahrad, spojených s nevšední minulostí osobností i příhod, jež se zde odehrály.

Petr Sojka: Z tajů pražských dvorků
Foto: se souhlasem nakladatelství Grada

Patří k nim vzpomínání na jednu z nejproslulejších a zároveň i nejstarších putyk staré Prahy, Jedovou chýši v Apolinářské ulici, postavenou již v době Václava IV. Měl ji podle pověsti navštívit se svým katem, aby zjistil, jaká nálada panuje mezi obyčejným lidem a co si o něm myslí. Název dostala nejspíš kvůli tomu, že do ní rádi chodili studenti z nedalekých škol a nemocnic, kteří měli přístup k jedům a zde se tím možná chlubili. Jedová chýše s dvorkem a zahradou s krásným výhledem byla velice oblíbená až do třicátých let dvacátého století, kdy zanikla. „Ach, kdyby ta chalupa, ten dvorek, ty zahrady daly se do vyprávění, to by se tam hrnulo posluchačů z celé Prahy!“ zavzpomínal jeden ze stálých hostů.

Pro mnohé bude objevný článek o věžích z pražské čtyřky v Bartolomějské 4, kde sídlila za první republiky slavná mordparta, vedená skutečným radou Josefem Vaňáskem. Na dvorku je unikát – věž obranného opevnění Starého Města z 11. století. Petr Sojka vypráví o Hladové zdi, opředené pověstmi i dojemnými příběhy lidských osudů. Další zajímavosti se týkají Biskupského dvora, čilých pekařů a živnostníků v Mostecké ulici nebo litografické dílny či prvních pražských kroků bratří Čapků včetně toho, jak svět málem přišel o knihu věnovanou štěněti Dášeňce.

Zavítáme do Truhlářské ulice s modlitebnou, v níž věřící při mši omdlévali, dozvíme se o Věžníkovském paláci a Beřkovické vinárně, o domku V Zátiší a statku Reitknechtka, poznáme Opatovickou ulici a její blízké okolí, jež si stále zachovává někdejší kouzlo, stejně jako domy, v nichž zbudoval zázemí své firmy slavný nakladatel Josef Richard Vilímek starší. Zaujmou také další místa s příběhy, v nichž vystupují nevšední osobnosti, umělci i prostí obyvatelé s neobyčejnými životy.

Poutavé vyprávění o pozapomenuté minulosti domů, ulic a jejich obyvatel i návštěvníků provází množství dobových fotografií, starých map i kuriózních zpráv z novinových výstřižků. Některé domy či místa již dnes neexistují, jinde, kde byla kdysi příroda, jak dokládají původní snímky, vyrostla nová zástavba a sídliště.

Nechte se překvapit, jaká tajemství se v některých místech Prahy skrývají…

Zdroj: redakce – Dana Vondrášková, grada.cz

Další články z této rubriky

Nothing Found

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*