Blíží se doba, kdy se v každém druhém magazínu objeví tipy na jarní detox, potravinářské firmy nám budou vnucovat své očistné kúry a my budeme hledat všude možně, jak tělo zbavit toxinů.
S blížícím se jarem jako bychom najednou všichni měli pocit, že se musíme očistit zevnitř. Často si to zdůvodňujeme tím, že je tělo po zimě zanesené, a odkazujeme se na prastará období půstu, která naši předci dodržovali. Jistě, jen jsme poněkud zapomněli na to, že naši předci drželi půst obvykle proto, že prostě na konci zimy už ve spíži nebylo nic moc jiného než pár drobečků a sběr časně jarních bylin byl jedinou šancí, jak do sebe dostat trochu vitamínů.
Všichni ti, kdo tvoří očistné plány a diety, také opomíjejí fakt, že zdravé lidské tělo funguje jako skvěle navržený stroj a má vlastní detoxikační mechanismy. O vylučování všeho špatného se starají průběžně játra, ledviny i trávicí trakt a pomáhají jim v tom plíce a kůže. Je to přirozený proces, funguje bez našeho přičinění a průběžně.
Jiná situace samozřejmě nastává, když máme nějaký neduh, některý z orgánů nefunguje tak, jak má. Ale potom je ideální cesta zajít k lékaři a poradit se s ním o tom, jak si můžeme pomoci. Řada z nich je osvícená a léčbu doplňuje i bylinnými kúrami.
Nezdravý životní styl jednorázový detox nevymaže
Ten, kdo praktikuje zdravý životní styl, rozhodně žádné detoxy nepotřebuje. A toho, kdo žije nezdravě, v žádném případě nezachrání.
Pro zdravé tělo je důležité žít tak nějak střídmě průběžně. Nejezte jídla, po kterých se cítíte unaveně (u většiny z nás jsou to smažené a těžké pokrmy), hodně pijte (vodu samozřejmě), jezte dostatek ovoce a zeleniny (přirozený zdroj vlákniny a vitamínů) a průběžně se hýbejte (každodenní procházka vám dá víc než dvakrát v týdnu návštěva fitka). Tahle kombinace umí zázraky a uvidíte, že při jejím dlouhodobém dodržování se budete cítit dobře celý rok.
Jarní bylinky nezatracujte
Naordinovat si jarní detox sice není ta správná cesta ke zdraví, ale to není důvod, proč si přelom zimy a jara nezpříjemnit prvními čerstvými bylinkami, které u nás rostou. Jaké to jsou a co způsobují?
Kopřiva
První česká bylina, co vykoukne po zimě nad zem, byla u našich prababiček velmi oblíbená. Dodnes z ní připravujeme velikonoční nádivku, případně ji podusíme podobně jako špenát. Z čerstvých listů se dá také připravit a popíjet bylinkový čaj. Kopřiva má prokazatelně pozitivní vliv na hladinu cukru v krvi, pomáhá při potížích s močovými cestami, játry, žlučníkem, slezinou, žaludkem… Když si čaj osladíte medem a budete horký popíjet, uleví se vám při nachlazení a viróze.
Sedmikrásky
Ideální bylinka, jejíž květy můžete použít jako jedlou dekoraci polévek nebo zeleninových salátů, dá se z ní vyrobit sedmikráskový med (podobně jako pampeliškový) a vynikající je i čaj z květů. Sedmikrásku si dopřejte při nachlazení (především při kašli a zahlenění), nechutenství nebo poruchách trávení.
Medvědí česnek
Určitě už jste o něm slyšeli, v posledních letech je na vrcholu popularity. Tato divoká bylina roste většinou v lesích a trhovci, kteří ji prodávají, kvůli jejímu sběru přírodu často drancují. Proto si pro ni raději zajděte do lesa sami a šetrně (tak, abyste ze země nevytáhli cibulky) si jí natrhejte pár hrstí. Medvědí česnek můžete nasekat nadrobno a použít jako posyp chleba s máslem nebo pomazánkou, stejně tak z něj ale můžete vyrobit pesto nebo pomazánku. I když by to svádělo ho tepelně upravit, nedělejte to, zbytečně byste mu ubrali cenné látky.
Medvědí česnek snižuje vysoký krevní tlak, pomáhá při nachlazení a kašli, medvědi ho po zimě údajně vyhledávají a konzumují proto, aby si pročistili žaludek a trávicí trakt.
Zdroj: redakce – Petra Matějková, Institut moderní výživy, výživová poradkyně Karolína Four
Buďte první kdo přidá komentář