Pozor na houby od cesty nebo z trhu: Poradíme, na co dávat pozor

Foto: Asenior.cz

Češi jsou vášniví houbaři. Když jim ale dojdou síly nebo nemají na houbaření čas, začnou nakupovat houby na trzích a u silnic, aniž by si uvědomili všechny rizika.

Jaké druhy hub lze prodávat?

Možná budete překvapení, když vám řekneme, že ne všechny druhy u nás volně rostoucích houb je možné prodávat. Česká legislativa (vyhláška č. 397/2021 Sb., příloha 15) přesně stanovuje, jaké druhy hub je možné prodávat. Prodávat je možné například hřiby, lišky, kozáky, klouzky a samozřejmě i další houby. 

Speciální tip pro vás: Pokud kupujete houby v plastové krabičce, prohlédněte si je před koupí. V krabičce mohou být ukryté i plesnivé, staré a jinak vadné kusy.

Ne všechny druhy u nás volně rostoucích houb je možné prodávat.
Foto: Unsplash.com

Kdo smí houby prodávat

Houby smí prodávat jen ten, kdo má platné osvědčení prokazující znalost hub. Na toto pečlivě dohlíží inspektoři Státní zemědělské a potravinářské inspekce.

Osvědčení je vyžadováno především proto, že je velmi snadné zaměnit jedlé druhy za nejedlé nebo dokonce jedovaté. V některých případech se bohužel i jedlé houby mohou stát nebezpečnými, a to především tehdy, pokud jsou nesprávně skladovány. Je tedy třeba, aby prodejce hub byl poučen a s houbami zacházel správně. 

Houby smí prodávat jen ten, kdo má platné osvědčení prokazující znalost hub.
Foto: Unsplash.com

Na co si dát při koupi hub pozor

Pokud kupujete houby na trhu nebo u silnice, pořádně si je prohlédněte a ujistěte se, že jsou očištěné a mají pevnou konzistenci. Zkontrolovat byste také měli, zda nejsou zapařené, moc mokré nebo plesnivé.

Houby nabízené k prodeji smí být rozdělené pouze jedním řezem a musí mít jak klobouk, tak nohu. Prodejce by měl vždy přesně uvést, o jaké houby se jedná, kdy byly sbírány a do kdy je nutné je spotřebovat. Houby by měl také chránit před sluncem a nečistotami z okolí.

Zajímavost: Houby mohou být i poškozené, ale poškozeno (bez části klobouku nebo se škůdci) smí být maximálně pět procent nabízených hub. 

Další užitečné tipy:

  • Nekupujte houby, kterým se loupou klobouky. (Kromě klouzků, u těch je loupání klobouků povoleno.)
  • Červivé houby mohou být k prodeji nabízeny jen omezeně, ale vy se jejich koupi pokud možno vyhněte úplně. 
  • Nekupujte houby u silnic, kde do nich celý den praží slunce. Pamatujte na to, že houby jsou na vysoké teploty citlivé.
Houby nabízené k prodeji smí být rozdělené pouze jedním řezem a musí mít jak klobouk, tak nohu.
Foto: Unsplash.com

A co vy, koupili jste někdy houby u cesty? Diskutujte v komentářích

Zdroje: Adam Beran, autorský text,
https://www.szpi.gov.cz/clanek/houby-oblibena-soucast-naseho-jidelnicku.aspx,
https://www.idnes.cz/karlovy-vary/zpravy/prodej-hub-karlovarsky-kraj-stankari.A160629_2256590_vary-zpravy_ba,
https://www.szpi.gov.cz/clanek/potravinarska-inspekce-upozornuje-prodejce-a-informuje-spotrebitele-prodej-volne-rostoucich-hub-se-ridi-pravidly-jejichz-dodrzovani-szpi-kontroluje.aspx,
https://mze.gov.cz/public/portal/mze/legislativa/vap97345-11367,
https://www.kupi.cz/magazin/clanek/28770-prodej-hub-rizika

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*