Zatímco se v České republice potýkáme s přemnožením vos, v Chorvatsku to jsou pro změnu hadi. Pokud se tedy ještě chystáte k moři, zbystřete! V dnešním článku se dozvíte, na jaké plazy můžete narazit, a co v případě nouze dělat.
Pozor na hady v Dalmácii
Pokud se chystáte do Dalmácie, zejména pak do oblasti, Splitsko-Dalmatské župy, dejte si pozor, kam šlapete. Právě v této oblasti se přemnožila zmije růžkatá a mohou za to nejen neustále se zvyšující teploty, ale také počet polí, o která se nikdo nestará. Dalším důvodem je ten, že tyto zmije byly dříve lovené pro svůj jed na výrobu séra, ale v současné době jsou chráněné. Tento plaz útočí pouze v případě ohrožení, nicméně její jed je vysoce toxický a může způsobit vážné zdravotní komplikace.
Šírohlavec východní a skvrnovka kočičí jsou další jedovati plazi
Zmije růžkatá však není jediným hadem, na kterého byste si měli dát v Chorvatsku pozor. V zemi se vyskytuje také šírohlavec východní a skvrnovka kočičí. Jed obou plazů není pro člověka sice významně nebezpečný, ale to neznamená, že byste měli brát kousnutí hadem na lehkou váhu.
Buďte v přírodě obezřetní
Pokud se rozhodnete dovolenou zpříjemnit pobytem v přírodě, raději si oblečte dlouhé kalhoty a nezapomínejte na pevnou obuv, která může vaše chodidla ochránit před případným uštknutím. Nezapomínejte se pozorně dívat, kam a na co šlapete, a pokud se rozhodnete načerpat síly, prohlédněte si místo, kam se chystáte posadit.
Jak se zachovat v případě uštknutí
Jestliže k uštknutí dojde, řiďte se následujícími pokyny:
Zachovejte klid
Pokud vás had uštkne, nepanikařte a snažte uklidnit sebe nebo uštknutou osobu.
Zafixujte postižené místo
Tu část těla, kterou plaz uštknul, by měla bát co nejvíce v klidu. A pokud je to možné, měla by být pod úrovní srdce, aby došlo ke zpomalení šíření jedu.
Minimalizujte pohyb
Pamatujte, že při uštknutí se jed šíří daleko rychleji krevním oběhem, když je člověk v pohybu. Jestliže dojde k uštknutí dítěte, raději jej vezměte do náručí a vyhledejte pomoc.
Vyhledejte lékařskou pomoc
Ihned po uštknutí vyhledejte lékařskou pomoc. Zapamatujte si, kdy došlo ke kousnutí, a pokud možno i vzhled hada. To může lékařům pomoci stanovit odpovídající léčbu a podat správné množství a druh séra.
Ránu se ale v žádném případě nepokoušejte zaškrcovat nebo dokonce sami vysávat jed. Tím byste mohli celou situaci naopak zhoršit.
A co vy, setkali jste se s hadem v Chorvatsku? Diskutujte v komentářích
Zdroje: Adam Beran, autorský text,
https://croatia.hr/cs-cz/priroda/zvirata-na-ktera-nesmime-sahat,
https://www.denik.cz/staty-eu/hadi-v-chorvatsku.html,
https://www.top-pojisteni.cz/pojistovaci-poradna/novinky-ze-sveta-pojisteni/hadi-v-chorvatsku,
https://cnn.iprima.cz/v-chorvatsku-se-premnozily-jedovate-zmije-lezou-i-do-obydli-co-delat-v-pripade-ustknuti-436046,
https://www.poznatsvet.cz/clanek/zmije-ruzkata-ustknuti.html?gad_source=1&gclid=Cj0KCQjwwuG1BhCnARIsAFWBUC246Ndbil9PCJKRj5qrCcbyoGsYhMtiRPA3fZMzAbC9BC5VuJvme00aAqJuEALw_wcB
Poslednich 14 dni jsem v Zadarske zupe nezakopl o hada,natoz o Poskoka.
vážený pane novináři, seznamte se prosím slespon trochu s realitou. Z těch hadů na fotkách nežije v Chorvatsku mimo ZOO smí jeden. Ti hadi mimo zmiji ruzkatou vás ustknou jen tehdy, když jim narvrte prst do krku, mají zadní jedove zuby.
V kopcích nad Splitem bylo zmizjí ruzkatych mraky, už když jsem se tam toulal před více než 35 lety.