Pražský (k)rok Kláry Hášové

Pražský (k)rok Kláry Hášové
Foto: Pixabay

Velkými láskami Kláry Hášové jsou fotografování a Praha, kde se narodila a stále zde žije. Nechává se neustále překvapovat jejím kouzlem, jež dokáže zachytit ve fotografiích i příbězích míst, které oživuje ve své knize.

Pražský (k)rok Kláry Hášové
Foto: se svolením nakladatelství Grada

Klára Hášová uveřejňovala své úchvatné snímky nejprve na instagramovém profilu a vzbudila tím mnoho nadšených ohlasů. S fotoaparátem se prochází pražskými ulicemi a zákoutími nejraději po ránu, kdy se jeví v podmanivém světle. Oblíbila si Vyšehrad s jeho silnou energií, stejně jako malebný Nový Svět na Hradčanech, kde panuje „vlídný klid“, či pražské věže, odkud se odkrývají nádherné výhledy na město.

Čtenářům přibližuje padesát dva příběhů – na každý týden v roce jeden – z různých pražských částí, především Starého Města, ale i z Letné, Vyšehradu, letohrádku Hvězda, Petřínu a dalších. Každý obohatila nejen historickými fakty a příběhy, ale také svými dojmy a osobními zážitky. Dělí se o silné pocity štěstí, které zažívala v jižní věži katedrály sv. Víta, podobně jako na dalších vyhlídkových místech, například z věže Staroměstské radnice, kam se návštěvník dostane pohodlně výtahem. Zmiňuje obnovený svatojánský svátek Navalis, kdy hladinu Vltavy čeří lodě včetně proslulých benátských gondol a účastníci se těší z velkolepé podívané.

Klára Hášová nás provede i tichými, líbeznými zahradami rozkládajícími se pod Hradem, nejužší uličkou U Lužického semináře, která sloužila hasičům, a zavítáme rovněž do naší zlaté kapličky, Národního divadla, kde si připomeneme tři opony zakrývající jeviště i další zajímavosti. Při toulkách oblíbenou Kampou autorka oživuje starou pověst o dvou zamilovaných pradlenách, jež se váže ke dvěma válečkům umístěných na balkonku domu poblíž Karlova mostu, a jmenuje i několik slavných obyvatel, kteří na Kampě bydleli.

Při procházce Karlovým mostem, jehož stavba trvala přes čtyřicet let, mimo jiné vysvětluje magické datum, jež pro jeho stavbu astrologové vybrali, nebo proč jsou na některých kamenech vidět různé značky.

Připomíná již zapomenutá fakta, například že na Staroměstské náměstí jezdívaly tramvaje skrz Prašnou bránu Celetnou ulicí. Ohrožená statika domů v ulici byla nakonec důvodem ukončení provozu k 1. lednu 1960. Dozvíme se, kde se vzala na Novém Světě na Hradčanech roubenka, kdo ze známých osobností ji obýval a jak vypadá dnes, kdy ji vlastní fotograf a výtvarník Alexandr Paul, jenž ji zrekonstruoval do podoby romantického hotýlku. Projdeme se po Zámeckých schodech a budeme pozorovat dechberoucí výhled na Prahu z Chotkových sadů. A to zdaleka není vše, nač se může čtenář těšit.

Praha je pro autorku nejkrásnějším městem na světě a v knize se o tom můžeme přesvědčit z jejích nádherných fotografií. „Moje kniha není jen o tom, že by byla nadupaná strohými fakty a místopisem. Ruku v ruce tu spolu ožívají fotka s příběhem, který se k ní vztahuje. Ten je takovou kombinací historie, popisem místa, události, s mými vlastními pocity, prožitky, vyprávěním od srdce.“

V textu jsou úmyslně ponechány smajlíky stejně jako na instagramu, kde vznikl první impulz k napsání knihy.

Zdroj: redakce – Dana Vondrášková (autorské dílo), grada.cz

Další články z této rubriky

Nothing Found

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*