Přes polovinu lidí má problémy s koncentrací

Přes polovinu lidí má problémy s koncentrací
Foto: Freepik

Riziko u mladších 35 let je dvakrát vyšší

Dnešní rychlý životní styl na nás klade stále více nejen fyzických, ale také psychických nároků, což může mít mimo jiné vliv na produktivitu. Rozsah pozornosti se celosvětově snižuje, což ovlivňuje to, jak informace přijímáme a co si pamatujeme. Odborníci varují, že všechny tyto faktory mohou mít trvalý dopad na úroveň koncentrace. 

Naše mysl pracuje intenzivněji než kdy jindy

Často zapomínáme na to, že každou myšlenku, pohyb, vzpomínku, emoci a činnost řídí náš mozek. Péče o něj by tedy měla pro nás být klíčovou prioritou. Z průzkumů vyplývá, že více než 50 % lidí má problémy se soustředěním a koncentrací. Paradoxně je riziko těchto problémů vyšší u lidí okolo 30 let než u padesátníků.

Naše pracovní paměť by přitom měla být v nejlepším stavu právě ve věku kolem 30 let, klesat by měla začít až okolo 60. roku života.

Dnešní digitální prostředí nás nejen bombarduje obrovským množstvím informací, ale také po nás vyžaduje, abychom je zpracovávali, správně se rozhodovali a zároveň zvládali více úkolů najednou. Není tedy divu, že stále více lidí hledá lepší způsoby, jak podpořit a zlepšit zdraví mozku.

„Užívání doplňků stravy pro fyzické zdraví je považováno za normální, ale v dnešní uspěchané době nesmíme zapomínat ani na péči o zdraví duševní. Pro mnohé z nás je velmi důležité užívat doplněk stravy, který pomáhá se soustředěním, koncentrací a pamětí,“ říká Barbora Langer ze společnosti Herbalife.

Je možné posilovat mozek?

Mozek je částí centrální nervové soustavy našeho těla. Jeho kapacita je neomezená, a tak se stále může učit novým věcem bez toho, aby takzvaně došlo úložiště, jako tomu může být u počítače.

Přestože se nejedná o sval, je potřeba mozek takzvaně posilovat. Stačí si párkrát během dne udělat jednoduchá cvičení, která přimějí váš mozek, aby se naučil něco nového a nezlenivěl. „S přibývajícím věkem se náš mozek zpomaluje. Mysl, která zůstává aktivní, nevykazuje takový pokles. Každodenní cvičení dokonce může pomoci inteligenci a bystrost zvýšit,“ říká Henry Soper, PhD, bývalý lektor fakulty klinické psychologie, School of Psychology, Gielding Graduate University. Je tedy potřeba vyburcovat k aktivitě nervová spojení tak, aby sílila a nezlenivěla.

Trénovat by se měla krátkodobá i pracovní paměť. Krátkodobou paměť totiž využíváme k tomu, abychom si pamatovali „zadání“, zatímco pracovní paměť nám pomáhá s plánováním a řešením problémů. Rozmanitý výběr her, které mají za cíl zlepšit soustředěnost a paměť, najdete třeba na stránkách Mind-wellnesshub.com.

Strava je klíčem k úspěchu

Mozek pracuje 24 hodin denně, 7 dní v týdnu. To znamená, že potřebuje neustálý přísun paliva, které pochází z jídla. Stravování mozku souvisí s rovnováhou, střídmostí a pestrostí stravy. Snažte se spíše o celkový zdravý stravovací režim než o jednu konkrétní superpotravinu, kterou zařadíte do svého jídelníčku. Vyhledávejte potraviny a doplňky stravy, které jsou vhodné pro mozek a jsou zdrojem jednoho nebo více z následujících vitaminů skupiny B, minerálů, antioxidantů a omega-3 mastných kyselin.

Zatočte se stresem

Krátkodobá stresová reakce je pro přežití klíčová. Chronický stres však může vést k dlouhodobým změnám ve struktuře a funkci mozku. Když jsme vystaveni vysokému stresu, naše tělo produkuje hormony kortizol a adrenalin, což může vést k mnoha negativním účinkům a mít dopad na kognitivní funkce, na učení, paměť či rozhodování.

Proto je důležité stres zvládat a co nejvíce jej omezit. Cvičení všímavosti, tzv. “mindfulness“ nebo meditace, může navodit stav celkového klidu a podpořit ty části mozku, které jsou zodpovědné za pozornost, paměť a rozhodování.

Když meditujeme, snažíme se soustředit naši pozornost na přítomný okamžik a přijmout ho takový, jaký je, bez soudů a očekávání. Tím se nám podaří zpomalit naše myšlenky a zklidnit mysl, což může vést k pocitu většího klidu.  Právě tento pocit klidu nám pomůže lépe zvládat stresové situace.

Pět pravidel pro kvalitní spánek

Spánek je velmi důležitý pro správné fungování mozku a celého těla. Během spánku probíhají zásadní procesy: regenerace buněk, tvorba nových synapsí mezi nervovými buňkami a vyplavování odpadních látek, které se nahromadily během dne. Kromě toho spánek hraje klíčovou roli v učení a paměti. Nedostatek spánku může mít negativní vliv na naše kognitivní funkce, včetně pozornosti, koncentrace a rozhodování.

Pro dosažení kvalitního spánku je důležité mít pravidelný spánkový režim a dodržovat zdravé návyky spánku.

  • Snažte se chodit spát a vstávat v podobnou dobu každý den, včetně víkendu.
  • Pokuste se zajistit si tiché a tmavé prostředí pro spánek. Pokud je potřeba, použijte sluchátka na spaní nebo zatemňovací závěsy.
  • Snažte se omezit konzumaci kofeinu, nikotinu a alkoholu, zvláště před spaním. Tyto látky mohou mít negativní vliv na kvalitu spánku.
  • Relaxační techniky: zkuste si před spaním vytvořit uklidňující rituál, jako je třeba meditace; nebo si zacvičte jógu.
  • Snažte se omezit používání počítače, tabletu a mobilního telefonu před spaním. Tato zařízení vylučují modré světlo, což může rušit přirozený cyklus spánku.

Produktový tip:

Podpořte svou duševní výkonnost a mějte pod kontrolou své každodenní úkoly s novým doplňkem stravy pro zdraví mozku od společnosti Herbalife – „Active Mind Complex“.

Active Mind Complex obsahuje Neumentix™, což je složka z rostlinné máty kopinaté. Je vědecky ověřeno, že Neumentix™ prokazatelně zlepšuje soustředění, reakční dobu a pracovní paměť.  Obsahuje také směs pečlivě vybraných vitamínů, včetně kyseliny listové a vitamínů C, B6 a B12, které pomáhají podporovat normální psychické funkce, a kyselinu pantothenovou, která podporuje optimální duševní výkonnost. 

Přírodní extrakty z máty peprné mají nootropní účinky, u kterých bylo vědecky prokázáno, že zlepšují kognitivní a mentální výkonnost. Zejména koncentraci, reakční dobu a pracovní paměť, aniž by narušovaly spánek.

Studie na skupině osob ve věku 18-50 let ukázala

  • Zlepšení schopnosti reagovat a rozhodovat se již po 7 dnech
  • Zlepšení trvalé pozornosti po 30 dnech

Studie u osob ve věku 50-70 let prokázala

  • Posílení pracovní paměti po 90 dnech
  • Snadnější a rychlejší usínání po 90 dnech

O Herbalife Nutrition

Herbalife Nutrition je globální společnost, která mění životy lidí díky skvělým výživovým produktům a podnikatelským příležitostem určeným pro Nezávislé Členy Herbalife Nutrition již od roku 1980.

Společnost nabízí vysoce kvalitní, vědecky podložené produkty, jež se prodávají ve více než 90 zemích světa prostřednictvím Nezávislých Členů Herbalife Nutriton, kteří poskytují individuální služby, koučování a podpůrnou komunitu. Ta jejich zákazníky inspiruje k osvojení si zdravějšího a aktivnějšího životního stylu. 

Herbalife Nutrition je světová jednička mezi značkami ve výživě pro aktivní životní styl.

Herbalife Nutrition je světová jednička mezi značkami pro regulaci hmotnosti a wellbeing produktů.

Prostřednictvím celosvětové kampaně zaměřené na vymýcení hladu se společnost Herbalife Nutrition rovněž zavázala rozšířit výživu a vzdělávání do komunit po celém světě. Další informace najdete na stránce AmHerbalifeNutrition.com.

Nakreslený mozek nad dlaní

7. 1. 2021

Myšlenka dne Přál si zemřít na mozkovou mrtvici, aby všichni viděli, že měl mozek. -…
Číst dále

Zdroj: Julie Čapková, emperium.cz, Barbora Langer, herbalife.cz, Henry Soper, PhD, School of Psychology, Gielding Graduate University

Další články z této rubriky

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*