Příběh seniora Oldy: Boj o poslední dny v rodném domě, důchod 13 tisíc nestačí

Foto: Pexels.com

Olda (74 let, jméno je smyšlené, ale skutečnou identitu redakce zná) žije sám v malém bytě v rodném domku v Komořanech. Jeho měsíční penze je kolem 13 000 Kč, což je sotva dost na to, aby pokryl základní životní potřeby. Hlavním problémem Oldy je to, že po celý život si peníze užíval, ale nikdy si nespořil na důchod, neplatil si žádné pojištění, ani neinvestoval, což ho nyní dostává do velmi těžké situace. K tomu se přidaly i zdravotní problémy jako je cukrovka, obezita a před dvěma měsíci i mrtvice, která mu způsobila ztrátu zraku na jedno oko.

Nedostatek finančních prostředků

Vyžít s důchodem kolem 13 000 Kč měsíčně je pro Oldu velmi náročné, zejména vzhledem k jeho zdravotnímu stavu a nedostatku dalších finančních zdrojů. Olda bydlí ve vlastním bytě, takže neplatí nájem, což je velká úspora. Nicméně musí hradit energie, vodu, topení a další služby spojené s bydlením. Potřebuje poměrně dost léků, a tak se musí uskromnit zejména na jídle a dalších základních potřebách.

Vyžít s důchodem kolem 13 000 Kč měsíčně je pro Oldu velmi náročné.
Foto: Pexels.com

Dcera a nesplněná očekávání

Po měsíci stráveném v nemocnici a na rehabilitacích se Olda konečně vrátil domů, do svého bytu, kde žil po celý svůj život. Bohužel však nevěděl o tom, že mezitím co byl v nemocnici, začala jeho dcera uvažovat o tom, že by byt prodala. Svého otce si ale k sobě domů vzít nechce, umístila by ho do domu s pečovatelskou službou, o čemž ale Olda nechce ani slyšet. Přestože o prodeji Olda vůbec neuvažoval, dcera na něj stále tlačila, aby souhlasil, že to tak bude lepší. Když se vzepřel, že chce dožít doma, dcera s ním přestala úplně komunikovat a místo toho, aby mu nabídla pomoc a podporu, začala z jeho účtu vybírat peníze, takže mu tam téměř nic nezbylo.

Touha dožít ve svém

Olda se nyní ocitl opravdu v těžké situaci, sám, bez podpory rodiny, bez finančního zajištění a nemocný. I přesto se rozhodl, že byt neprodá, nechce zbytek svého života strávit v pečovatelském domě. I kvůli částečné slepotě chce zůstat na místě, které dobře zná. Sám si dokáže dojít do malé samoobsluhy, pro léky a jednou za týden se schází s přáteli na pravidelných hudebních večerech, což mu dodává psychickou oporu. Přátelé a dobří sousedi jsou vlastně jediný, kteří mu zbyli po tom, co se rozhádal se svou dcerou.

Oldův příběh je velmi smutný. Bohužel Olda není jediný senior, který takhle v České republice žije a je odkázaný jen sám na sebe. Mnoho seniorů se tak potýká s nedostatkem finančních prostředků, se zdravotními problémy i s nepochopením ze strany nejbližších.

Hlasujte: Myslíte, že dnes mají senioři život těžší, než dřív?


Zdroje: Autorský text – Adam Beran, Veronika Dynterová, asenior.cz, rozhovor se seniorem

3 Comments

  1. 13 tis důchodu pro člověka který celý život pracoval – výsměch . Asi se jedná o podnikatele , který si po celou dobu platil minimum soc. pojištění , tak ať se teď nediví , že musí živořit .

  2. Mezi největší zločiny komunismu řadím dvě věci – odnaučili lidi být hrdy na svou (poctivou) práci a odnaučili lidi nést zodpovědnost za svůj život, za jeho úspěch i neúspěch – bude trvat více než jednu generaci, než se to lidé zase naučí a do té doby bude více takovýchto smutných případů – pána je mi líto, ale nic s tím nikdo neudělá

    • Pán může pokusit před úřadem vlády stanovat či držet hladovku. Tzv. disidenti, kteří celý život nedělali nic si tak po českém státu vydobyli dokonce regulérní starobní důchod, vypočtený z průměru, byť na něj podle zákonných pravidel něměli vůbec nárok.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*