Bolest v podbřišku je poměrně častá, a to u mužů i žen. Nemá obvykle specifické příznaky, takže diagnóza může být komplikovaná i pro praktického lékaře a je potřeba vyšetření specialistou. Obvykle nebývá nebezpečná, u žen souvisí s přicházející nebo probíhající menstruací, u obou pohlaví pak leckdy s plynatostí.
K lékaři jděte tehdy, pokud při menstruaci pociťujete bolest pravidelně – je nutné vyloučit riziko karcinomu nebo endometriózy. Pokud se nezjistí nic podobného, dostanete obvykle analgetika a počká se, zda se stav zlepší, nebo zda budou třeba ještě další vyšetření.
Zmiňoval jsem plynatost. Nadýmání související s poruchami metabolismu a obecně zažívacími potížemi bývá častou příčinou – podobně jako zácpa nebo průjem související s virovou nebo bakteriální infekcí, popřípadě se syndromem dráždivého tračníku.
Důležitý faktor k rozhodnutí o návštěvě lékaře je tedy především opakující se nebo dlouhodobá bolest. U žen může kromě zmíněné endometriózy jít také o ovariální cysty, polypy nebo myomy, o gynekologické infekce apod. K dlouhodobým příčinám bolesti v podbřišku patří rovněž zánět močového měchýře a ledvinové kameny. A napadne vás určitě také možnost zánětu slepého střeva. Ten se rovněž projevuje bolestí v podbřišku (konkrétně na pravé straně), která se zvětšuje při zvedání nohy.
Pokud bolest naopak náhle a prudce vystřeluje do zad a pánve, může být příčinou torze vaječníku, a to je na záchranku. Sanitku volejte rovněž v případě jakéhokoliv krvácení – zde může být příčinou třeba prasknutí cysty. Akutní zásah vyžadují také náhlé bolesti, které se vyskytují současně s horečkou, mdlobami apod.
Většinou tedy bolesti v podbřišku souvisejí s nadýmáním nebo menstruací u žen; pokud je však bolest velmi intenzivní nebo se opakuje, neváhejte s návštěvou lékaře.
Zdroj: redakce – Milan Dobrovský, medicalnewstoday.com
Buďte první kdo přidá komentář