Přírodní ochrana před klíšťaty

Přírodní ochrana před klíšťaty
Foto: Freepik

Klíšťata patří k nepříjemným letním společníkům. Ať člověk dělá, co dělá, někdy není úplně jednoduché jim zabránit, aby se do vás zakousla.

Sáhnout po repelentu z lékárny je nejjednodušší cestou, jak jim parazitování na lidském těle znesnadnit, ale existují i přírodní pomocníci.

Přírodní repelenty

Relativně slušně fungujícím repelentem, který si zvládnete vyrobit doma, je ocet s rozmarýnem. Svařte trochu bílého vinného octa s hrstí rozmarýnu, nechte vychladnout, přeceďte do lahvičky s rozprašovačem a skladujte v lednici. Před procházkou do přírody a během ní aplikujte přímo na kůži.

Klíšťata podobně odpuzuje také vůně levandule nebo líh smíchaný s hřebíčkem (do skleničky s Alpou nasypte 30 ks hřebíčků a nechte louhovat alespoň 24 hodin, než tekutina zhnědne; pak ji přeceďte, uložte do lahve s rozprašovačem a aplikujte před procházkami i během nich).

Protřelí výletníci tvrdí, že docela spolehlivá jsou i anýzová semena nebo hřebíček, kdy stačí jedno nebo druhé nasypat do malého plátěného sáčku, strčit do kapsy a sem tam promnout.

Náramek

Náramky s levandulovou silicí, která se pomalu uvolňuje, a tím od svého nositele odpuzuje klíšťata i jiný nepříjemný hmyz, se u nás objevily už před pár lety. A fungují překvapivě dobře až dva měsíce. Tedy za předpokladu, že je po sundání z ruky uložíte do pytlíčku. Koupit se dají v drogerii, v lékárně nebo na internetu.

Jezte česnek

Česnek je všelék. Při dlouhodobém užívání posiluje imunitu a zároveň po něm specificky „voníte“, takže vám dá pokoj všechen otravný hmyz. Je možné konzumovat každé ráno čerstvý česnekový stroužek, ale není vždy žádoucí, abyste pak lehce česnekově voněli i vy. Naštěstí už existují česnekové kapky vyrobené tak, aby tento specifický odér v těle nezanechávaly.

Podobně jako česnek funguje i dlouhodobé užívání B-komplexu.

Co dělat, když už se klíště přisaje

Žádný repelent není stoprocentní, a tak se i přes veškerou snahu může stát, že na kůži najdete přisátého vetřelce. Ven s ním hned, jak ho objevíte! Není radno si s ním měnit tělní tekutiny delší dobu, protože každé klíště je potenciálně infekční.

  • Klíšťata odstraňujte zásadně pinzetou (existují pinzety určené přímo na tento úkon, ale funguje i klasická), a to kývavými pohyby – nikdy jím nekruťte a při vyndávání nepoužívejte žádné další kosmetické přípravky.
  • Ihned po odstranění místo vydezinfikujte.
  • Klíště zabalte do papírového ubrousku a spláchněte do záchodu – nemačkejte ho mezi prsty ani nezapalujte.

Zdroj: redakce – Petra Matějková, www.petrazahradnici.cz

Další články z této rubriky

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*