Přivýdělky v důchodu: Šikovní vydělají i desetitisíce, nově letí řemesla

Foto: Unsplash.com

Mnoho lidí vyššího věku se již těší do důchodu, na období klidu a odpočinku po dlouhých letech práce. Přesto se najdou tací, kteří si i v důchodovém věku chtějí přivydělat peníze navíc, ať už je to z finančních důvodů, nebo kvůli tomu, že se jim stále ještě nechce opustit pracovní prostředí. Příležitostný přivýdělek v důchodu tak může být skvělou příležitostí, jak si vydělat peníze navíc a žít aktivní život ve stáří. Existují však určitá pravidla, na která je potřeba si dát pozor, zejména pokud se jedná o předčasný důchod.

Neomezené možnosti přivýdělku

Pokud senioři dosáhli řádného důchodového věku, jejich možnosti přivýdělku jsou široké, neexistují žádná omezení týkající se výše jejich příjmů či úvazků. Mohou tak pracovat na plný či částečný úvazek nebo chodit na brigády bez toho, aniž by to ovlivnilo výši jejich penze.

Pokud senioři dosáhli řádného důchodového věku, jejich možnosti přivýdělku jsou široké.
Foto: Unsplash.com

Pozor na předčasný důchod

Pokud byl seniorům schválen předčasný důchod, jsou pravidla pro možný přivýdělek přísnější, a to zejména co se týče nemocenského pojištění. To znamená, že není možné pracovat na plný či částečný úvazek, pokud by to znamenalo, že budou mít nárok na nemocenské pojištění. Přivydělávat si však mohou na dohodu o provedení práce, kde je měsíční limit odměny 10 000 Kč, nebo jako OSVČ.

Řemesla jsou na vzestupu

Důchodci mají širokou škálu možností, jak si přivydělat. V poslední době stoupá zejména poptávka po řemeslných pracích. Pokud to tedy jejich zdravotní stav stále dovoluje, šikovní řemeslníci, jako jsou zejména truhláři, zedníci nebo kamnáři, si tak mohou přijít na velmi zajímavé finanční částky. V některých případech mohou vydělat i desetitisíce korun měsíčně, zde se však jedná většinou o plný úvazek. Řemesla jsou dnes ale opravdu velmi ceněná, a to zejména kvůli nedostatku kvalifikovaných pracovníků, a také kvůli velkému zájmu lidí o poctivou práci. Mezi nejoblíbenější možnosti přivýdělku ale stále patří spíše krátkodobé brigády, sezónní práce nebo práce na částečný úvazek, kdy si důchodci přivydělají nějaké peníze a dostanou se do společnosti.

V poslední době stoupá zejména poptávka po řemeslných pracích.
Foto: Unsplash.com

A co vy, jaké máte zkušenosti s přivýdělkem v důchodu? Diskutujte v komentářích

Zdroje: Adam Beran, autorský text,
https://ceskeduchody.cz/navody/prace-privydelky-v-duchodu-pravidla-pro-radne-a-predcasne-duchodce,
https://www.cssz.cz/-/v-predcasnem-duchodu-je-mozny-jen-maly-privydelek-pozor-na-prisna-omezeni,
https://www.jenprace.cz/magazin/prehledne-vse-o-brigade-nebo-praci-v-duchodu,
https://www.jenprace.cz/magazin/prehledne-vse-o-brigade-nebo-praci-v-duchodu

1 Comment

  1. Dobrý den! Skvělé. Kdo se tomu diví? 70% VŠ má humanitní vzdělání! Technici dnes jsou snad dobří jen ve svém oboru, aspoň doufám. Jsem už mladší senior, zdráv. Ale už nestíhám ani doma. Plány splním možná do 100 let!?

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*