Dost bylo depresí a strachů, pojďme si říci něco o smíchu! Asi už jste četli řadu článků o tom, jak je smích prospěšný, zdravý, jak léčí. Nebo o tom, že smích opravdu nemá vedlejší účinky a že posiluje imunitu v každém období. Ale čím to je? Jak to vlastně funguje?
Věděli jste, že dokonce existuje vědní obor věnující se smíchu? Jmenuje se gelotologie a zabývá se zkoumáním účinků smíchu na fyzickou i psychickou stránku člověku.
Existuje celá řada dobrých důvodů k tomu, proč byste měli využít každou příležitost se smát.
Jednak je smích dobré cvičení: posiluje mimické svaly v obličeji, svaly žaludku a bránice i řadu dalších drobných svalů. Také se vám díky němu prohlubuje dech – a v tomto případě příznivý dopad na imunitu prokázala mnohá literatura spojená s jógou.
Smích také působí na produkci endorfinu, tzv. hormonu štěstí, který odbourává stres, navozuje dobrou náladu a také dokáže zmírňovat bolest. Na tomto principu je založena i pozitivní terapie v domovech seniorů nebo návštěvy zdravotních klaunů na dětských odděleních nemocnic.
Pozitivní účinky smíchu byly prokázány také ve vztazích. Pravděpodobnost, že vztah partnerů vydrží, je vyšší, pokud mají společný smysl pro humor. I v samotném seznamování hraje humor nezastupitelnou roli. Muž se snaží být vtipným, žena naopak se smát v reakci na tyto mužovy pokusy. Dobré vztahy zásadně přispívají k psychickému i fyzickému zdraví, a smích zase pomáhá k fungování dobrých vztahů.
Poslední informací, která by vás měla přesvědčit se smát opravdu „od srdce“, je role smíchu v prevenci infarktu myokardu. Vzhledem k tomu, že smích jednoznačně posiluje srdeční sval, veselí lidé mají nižší riziko, že je postihne infarkt.
Proto se snažme hledat nejen co možná nejvíc pozitivních zpráv ve změti těch negativních, ale také co nejvíc důvodů k smíchu nebo alespoň k pousmání či úsměvu v každodenním životě.
Ostatně ne nadarmo se říká: „Veselá mysl, půl zdraví.“
Zdroj: redakce – Milan Dobrovský, thespruce.com
Buďte první kdo přidá komentář