Restart v novém roce. Jak ulevit unaveným játrům?

Restart v novém roce. Jak ulevit unaveným játrům?
Foto: Pixabay

Cukroví a spousta sladkých dobrot, bohaté masové pokrmy, alkohol a slazené nápoje – to je sváteční jídelníček, který si většina lidí obvykle dopřává v posledních dnech roku. Nadbytek sacharidů a tuků však může být pro trávicí systém i játra velkou zátěží, kterou provázejí zažívací potíže, nadýmání a nevolnost. Jak tedy játrům v novém roce ulevit?

Konec roku je po všech stránkách hektické období, a tak není divu, že chceme ve sváteční dny konečně vypnout, což často doprovází nekontrolované požitkářství. Už po několika dnech pak můžeme cítit, že nám přejídání nedělá dobře, a tak se s novým rokem mnozí pouštějí do diet nebo detoxů s cílem ulevit unavenému organismu.

Hlavním detoxikačním orgánem našeho těla jsou játra, která fungují jako komplexní filtr a na rozdíl od nás pracují bez přestávky. Každou minutu jimi projdou přibližně dva litry krve, která se zde zbavuje toxinů a odpadních látek. Pokud játra fungují dobře, detoxikují tělo dostatečně přirozenou cestou. „Strava plná nezdravých potravin, pití alkoholu nebo kouření jaterní buňky poškozuje, a pokud je toho na játra příliš, mohou být přetížena. V těle se pak mohou hromadit toxiny, což má neblahý vliv na naše zdraví i celkovou vitalitu,“ vysvětluje Eva Chocenská, nutriční specialistka ze STOB. Jak tedy dopřát játrům po svátcích trochu odpočinku? Zde je několik tipů, které podpoří jejich správné fungování:

  • Vyhněte se pití alkoholu

Nejznámějším „zabijákem“ jaterních buněk je alkohol. Játra ho dokáží zpracovat jen určité množství, nezáleží na tom, o jaký druh se jedná. Pokud jste tedy během svátků popíjeli ve velkém nebo dokonce denně, nutili jste játra pracovat přesčas. To může mít za následek ničení jaterních buněk a ztukovatění jater, což může později vést až k zánětu a nevratnému jizvení jaterní tkáně.Pokud jim tedy chcete po svátcích ulevit, dopřejte jim ideálně „suchý leden“.

  • Omezte sladké a tučné potraviny

Místo toho si dopřejte zdravé zdroje tuků, jako je extra panenský olivový olej, ryby, čerstvá zelenina, a libové živočišné bílkoviny (např. krůtí maso nebo losos) nebo rostlinné bílkoviny (např. tofu a luštěniny). Zvyšte také příjem vlákniny z ovoce, zeleniny a celozrnných výrobků, která pomáhá odstraňovat odpadní látky z těla. „Rozhodně není ale vhodné začít držet po Novém roce radikální dietu. Byl by to pro tělo velký šok, který by mohl ještě více uškodit,“ radí Eva Chocenská.

  • Hýbejte se

Pouhé zvýšení fyzické aktivity vede ke snížení jaterního tuku o 20–30 %. Nezáleží na tom, zda jde o rychlou chůzi, posilování nebo aerobní cvičení. Pravidelný pohyb navíc pomáhá udržovat vyváženou tělesnou hmotnost. „I v tomto případě je lepší začít pozvolna a zařadit do denního režimu například pravidelnou svižnou procházku a další pohybové aktivity postupně přidávat. Je to rozhodně vhodnější než vzít posilovny útokem hned v lednu a po pár dnech to zase vzdát,“ upozorňuje Eva Chocenská.

  • Podpořte regeneraci jater

Játrům také prospěje zvýšený příjem tekutin v podobě čisté vody nebo bylinných čajů. Můžete je také podpořit užíváním některých přípravků, které pomáhají zlepšit jejich fungování. Vhodné jsou například ty s obsahem esenciálních fosfolipidů, což jsou látky přírodního původu, které pomáhají obnovovat strukturu a funkci buněčných membrán. Obsahují je například tobolky Essentiale® 300 mg. Jedná se o volně prodejný lék na podporu regenerace jaterních buněk, který lze zakoupit v lékárnách bez lékařského předpisu.

Zdroj: Barbora Horáčková, Insighters, STOB.cz

Další články z této rubriky

Nothing Found

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*