Retro sladkosti z dětství: pamatujete si na Pedro žvýkačky, Bonpari a dalších 8?

Foto: Midjourney.com

Vzpomínky na dětství jsou často spojeny s chutěmi a vůněmi, které nás provázely v době, kdy jsme objevovali svět. Pro mnoho z nás jsou takovými vzpomínkami sladkosti, které byly součástí našeho každodenního života v 80. a 90. letech. Tyto retro sladkosti mají své nezaměnitelné kouzlo, a i když se doba změnila, chuťové zážitky z dětství zůstávají v srdcích stále živé.

Pedro žvýkačky

Kdo by si nepamatoval na legendární Pedro žvýkačky? Poprvé byly uvedeny na trh v Československu v roce 1968. Tyto malé růžové kostičky s intenzivní jahodovou chutí a vůní, kterou jste cítili ještě dlouho po otevření obalu, byly a stále jsou ikonou mezi sladkostmi. Pedro je synonymem žvýkaček v Československu, a i dnes si je můžete koupit v obchodech. Maskot Pedro – veselý kluk s červeným šátkem – tak stále žije a přináší radost novým generacím dětí.

Foto: Unsplash.com

Bonpari

Dalším klasikem mezi sladkostmi jsou Bonpari. Tyto tvrdé bonbóny s ovocnou příchutí byly skutečným hitem, oblíbené jak u dětí, tak u dospělých. Bonpari se prodávaly v pestrobarevných balíčcích a měly nezapomenutelně výraznou chuť, která se rozplývala na jazyku. Ať už šlo o citrusové, jahodové, nebo višňové příchutě, vždy bylo těžké zůstat jen u jednoho bonbónu. A dobrá zpráva je, že Bonpari jsou stále k dostání, takže si tuto klasiku můžete dopřát i dnes.

Vlnky

Vlnky byly oplatky, které měly nezaměnitelný vlnkovitý tvar a lahodnou náplň. Kombinace křupavé oplatky a jemné krémové náplně vytvářela sladkost, která se stala oblíbenou svačinkou mnoha dětí i dospělých. Nejčastěji byly dostupné s vanilkovou, kakaovou nebo oříškovou náplní, a jejich lehká a vzdušná konzistence dělala z každého kousku opravdovou lahůdku.

Vlnky byly perfektní na doma i na cesty, a i když dnes už nejsou tak běžně k dostání, jejich chuť si pamatují mnozí z nás. Pokud někde narazíte na podobnou pochoutku, jistě se vám vybaví právě tyto oplatky, které byly hitem 80. a 90. let.

Lékorky

Lékorky, původně vzniklé omylem v roce 1760, jsou sladkosti z lékořicového extraktu, který byl původně používán jako lék. Anglický lékárník George Dunhill omylem přidal do lékořice cukr, čímž vytvořil první sladkou verzi této pochoutky. Lékorky rychle získaly popularitu, a to nejen pro svou výraznou chuť lékořice, ale také pro rozmanité formy a barvy, které kombinují různé sladké a ovocné příchutě. Dodnes jsou oblíbené po celém světě a stále si zachovávají své místo mezi klasickými cukrovinkami.

Mila

Sušenka Mila, uvedená na trh v Československu v roce 1967, se rychle stala oblíbenou díky své kombinaci křupavé oplatky a jemné čokoládové polevy. Vyvinutá českou společností Opavia, Mila se od svého uvedení stala ikonickým produktem, který si získal srdce mnoha generací. I dnes, s mírně modernizovanou recepturou, si sušenka Mila zachovává svou popularitu a zůstává oblíbenou volbou mezi sladkostmi.

Foto: Freepik.com

Ovocné roksy

Ovocné roksy, populární sladkost z 80. let, jsou charakteristické svou výraznou ovocnou chutí a tvrdou konzistencí. Tyto bonbóny byly vyráběny v různých příchutích, jako jsou jablko, hruška, nebo višně, a byly oblíbené pro svou intenzivní chuť a dlouhou trvanlivost. Tvarově se obvykle prodávaly jako malé, kulaté bonbóny nebo tvrdé kostičky. I dnes lze najít obdobné produkty na trhu, které si zachovávají nádech nostalgie a připomínají sladké chvíle z dětství.

Praskací lízátka

Lízátko Crazy Dips, populární v 80. a 90. letech, spojuje sladkost lízátka s intenzivně kyselým práškovým dipem, který si děti mohly nanášet podle své chuti. S různými ovocnými příchutěmi, jako je citron, malina nebo jablko, Crazy Dips nabízelo zábavný zážitek kombinující sladkou a kyselou chuť. Tento interaktivní produkt se stal oblíbenou sladkostí, která i dnes připomíná nostalgické chvíle a podobné sladkosti jsou stále k dispozici.

Kofila

Kofila, čokoládová tyčinka plněná kávovou náplní, byla poprvé uvedena na trh v roce 1925 českou firmou Opavia. Rychle si získala popularitu díky unikátní kombinaci jemné čokolády a intenzivní kávy. Její obliba trvá i dnes, přičemž i přes změny v receptuře a výrobě zůstává Kofila ikonickým produktem, který odráží dlouhou tradici českého cukrovarnického průmyslu.

Lentilky

Lentilky s ovocnou příchutí vyráběl v Československu výrobce Sfinx, známý svými různými cukrovinkami. Tyto lentilky byly zajímavé nejen svými pestrobarevnými dražé, ale i tím, že nabízely netradiční ovocné příchutě, které byly v kontrastu s klasickými čokoládovými lentilkami. Kromě toho měly tyto lentilky speciální obaly, které obsahovaly různé obrázky a kresby, což je činilo atraktivní pro děti. V 80. letech se díky své barevnosti a různorodosti chutí staly oblíbenou sladkostí, která zůstává v paměti mnoha lidí dodnes.

Foto: Unsplash.com

Pribináček

Poprvé uveden na trh v roce 1954 českou firmou Opavia, vznikl jako odpověď na rostoucí poptávku po praktických a chutných mléčných produktech. Jeho název je odvozen od českého jména „Přibin“, které bylo zvoleno pro svou jednoduchost a zapamatovatelnost, vyráběl se totiž v Přibyslavi. Dezert se rychle stal populární díky své jemné, krémové konzistenci a sladké chuti, která se i po letech nezměnila. Z počátku byl nabízen až v šestnácti příchutích.

Závěr

Sladkosti z našeho dětství jsou více než jen pouhé pamlsky. Jsou to vzpomínky na bezstarostné chvíle, přátelství a rodinné oslavy. Ačkoli se svět mění a s ním i naše chuťové preference, chuť těchto retro sladkostí zůstává v našich srdcích navždy. Jaké jsou vaše sladkosti, které vám připomenou dětství?

Naším předchozím článek https://www.asenior.cz/bonbony-ktere-se-uz-nevyrabi/ si můžete zavzpomínat na sladkosti, které již bohužel neochutnáme.

Zdroj: Autorský text – Alena Pachlová, https://www.toprecepty.cz/clanky/1680-retro-okenko-tradicni-lekorky-vznikly-diky-nervoznimu-manazerovi-s-deravyma-rukama/; https://www.ceskoslovenskecukrovinky.sk/cs/blog/post/retro-sladkosti-vratte-se-s-nami-do-detstvi.html; https://www.apetitonline.cz/zajimavosti/7-retro-sladkosti-ktere-prezily-socialismus-milujeme-je-dodnes

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*