Nasbírali jste si letos také zásobu šípku, ale nevíte, co s ním? Nebo chcete zjistit pro další léta, jak na něj? Pak by se vám mohl líbit náš seznam využití šípku! No řekněte, věděli jste, že je šípek jedním z nejlepších léků proti paradentóze, že má detoxikační účinky nebo působí jako prevence proti rakovině?
Kdy je nejvhodnější doba pro sběr a jak poznat zralost?
Nejvhodnější doba pro sběr šípků na sušení je konec září a začátek října. Musíme dávat pozor, aby šípky nepřešly mrazíkem, to by přišly o většinu vitaminu C. Pokud vám je ale i tak líto je nechat na keři, posbírejte si je a můžete se pustit do výroby marmelády nebo dalších dobrot! Při sběru nezapomeňte na rukavice, protože šípkový keř, jak jeho název vypovídá, píchá. Nasbírané plody nezapomeňte hned přebrat, obrat od lístků a větviček a vyhoďte naměklé nebo jinak poškozené plody. Šípky je potřeba umýt vodou a očistit od zbytků stonku. Pokud je chcete sušit, můžeme buď přímo celé, nebo nasekané.
Zralé šípky mají nádhernou červenou barvu a jsou na dotek tvrdé. Pokud šípek rozkrojíme, najdeme v něm červenooranžovou dužinu a žlutá semínka. Nahnědlé ani změklé šípky nesbírejte.
Je libo pravý šípkový čaj?
Schovejte pytlíkové čaje a dopřejte si vitaminovou bombu v podobě domácího šípkového čaje! K přípravě potřebujete sušené, rozdrcené šípky. Na litr vody jsou potřeba přibližně 2 polévkové lžíce drti, kterou necháme ve studené vodě vylouhovat přes noc. Vylouhovaný produkt sceďte přes sítko nebo plátno. Před podáváním zahřejte čaj na cca 70 stupňů Celsia, abyste neztratili tolik ceněné vitaminy. Kdo chce, může pít vylouhovanou tekutinu i studenou. Chuť je velmi specifická, lehce štiplavá.
Výborný šípkový sirup
Jste zvyklí si dochucovat vodu? Nebo chcete, aby vaše děti či vnoučata přešly na zdravější verzi klasického sirupu z obchodu? Ideální řešení se nabízí v podobě domácího šípkového sirupu. Pro ten jsou vhodné čerstvé šípky, které prvně omyjte v čisté vodě a zbavte všech nečistot a okvětí. Poté šípky umelte v kuchyňském robotu na úplnou drť a vložte do hrnce. V něm drť přelijte horkou vodou (cca 90 °C) tak, aby drť byla ponořená. Na jeden litr přidejte šťávu z pěti citronů nebo limetek a směs nechte louhovat 48 hodin.
Vylouhovanou směs přeceďte ideálně přes plátýnko a tekutinu můžete osladit medem dle chuti. Ochucenou tekutinu přiveďte k varu a ihned odstavte. Takto připravený sirup nalejte do sterilizovaných lahví a pevně utěsněte. Nakonec lahve umístěte do předehřáté trouby (na 80 °C) na 20 minut. Sirup vám vydrží i několik měsíců!
Šípková omáčka k masu
Vždy jste chtěli zkusit věhlasnou šípkovou omáčku, ale nenašli jste odvahu? Teď je ta pravá chvíle na vyzkoušení! Čerstvé šípky (cca 150 g) si rozpulte, odstraňte jadřince a řádně očištěte. Takto zpracované šípky uvařte a rozmixujte na hustý protlak. V dalším kroku si vytvořte jíšku (ideálně z másla a hladké mouky), do které přimíchejte poctivý vývar (200 ml) a šípkový protlak. Nakonec přidejte i citronovou šťávu, nastrouhanou kůru z bio citronu, hřebíček a červené víno (100 ml). Vzniklou omáčku dle chuti dosolte a po přivedení k varu teplotu stáhněte a nechte omáčku jen redukovat. Omáčka se ideálně hodí ke zvěřině a domácím knedlíkům.
Receptů ze šípků je opravdu mnoho, od marmelád po likéry, takže pokud máte možnost, určitě šípek sbírejte, protože takový zdroj vitaminů, který roste volně kolem nás, jen tak nenajdete. Šípkem dosáhnete podpory imunity, úžasné prevence před rýmou a nachlazením, ale také před osteoporózou. Dětem uděláte službu díky podpoře růstu kostí a kloubní tkáně. No a v neposlední řadě šípek upravuje trávení a má blahodárný vliv na pokožku a vlasy, takže jej lze využít opravdu proti mnoha neduhům, se kterými se u našeho těla setkáváme.
Zdroj: redakce – Antónie Podhradská (autorské dílo)
Buďte první kdo přidá komentář