Spotřebitelský test zkoumal levné baterie Parkside z Lidlu: Jsou dostatečně kvalitní?

Foto: https://www.arecenze.cz/clanky/jsou-clanky-v-bateriich-parkside-kvalitni/, se souhlasem redakce Arecenze

Portál Arecenze.cz otestoval baterie Parkside a porovnal je s články renomovaných výrobců. Výsledky ukazují, jaké články obsahují baterie Parkside v roce 2024.

Testované produkty

V testu byly rozebrány dva produkty:

  • Parkside 20V akumulátor 2 Ah PAP 20 B1: Tento akumulátor je vyráběn německou firmou Grizzly Tools a obsahuje neznačkové lithium-iontové články.
  • 4V aku šroubovák Parkside PSSA 4 B2: Tento produkt má integrovanou baterii s kapacitou 2 Ah, vyráběnou čínskou firmou SunPower.

Stručně o aku technologii Parkside

Nářadí Parkside je napájeno akumulátory ve dvou systémech: 20 V a 12 V. Největší výběr nářadí nabízí 20V systém, který zahrnuje akumulátory s kapacitami 2 Ah, 4 Ah a 8 Ah. Technologie Cell Balancing zajišťuje delší provoz a vyšší životnost akumulátoru. Pouzdra článků jsou robustní, vyrobená z polyamidu vyztuženého skelnými vlákny.

Plast skrývá neznačkové články

20V akumulátor Parkside PAP 20 B1 obsahuje články označené jako 18650 2000mAh INR19/66 Li-ion Cell 2000mAh 3,6V Parkside #4V 20230524 YG, které jsou univerzální a neznačkové. Cena kompatibilních článků z AliExpressu je vyšší než cena nového akumulátoru Parkside.

Aku šroubovák Parkside PSSA 4 B2 obsahuje článek INR18650-2000, INR19/66-2000mAh od čínského výrobce SunPower. Přesné typové označení chybí, což ztěžuje dohledání důležitých parametrů.

Závěr

Baterie Parkside neobsahují značkové články, jako jsou ty od Sony, Samsung, LG nebo Panasonic. Přesto nabízejí adekvátní výkon a kvalitu vzhledem ke své ceně. U akumulátorů pro hobby nářadí nelze očekávat komponenty stejné kvality jako u renomovaných výrobců, ale baterie Parkside si vedou dobře ve srovnání s jejich cenou a uživatelskými recenzemi.

„Za ‘vysoce kvalitní články’, jak uvádí na svých stránkách Parkside, bychom ruce do ohně nedali,“ říká Lucie Sobotová, autorka testu. Testerka dále dodává úvahu: „Fakt, že na článcích akumulátorů Parkside není uveden konkrétní výrobce či typové označení může naznačovat, že se nejedná o nejkvalitnější produkt.”

Zdroj: https://www.arecenze.cz/clanky/jsou-clanky-v-bateriich-parkside-kvalitni/, se svolením redakce Arecenze.cz

30 Comments

  1. „Testerka“ jistě ví, že SunPower Energy vyrábí denně, 2,3 mil kusů článků. To, že si nevšimla jméno výrobce na článku a jistě souvisí s tím, že si nevšimla ani dalších „chybějících“ údajů. Raději budu mít články SunPower než fake Samsung… PS: prosím až mi zase smažete příspěvek napište mi aspoň proč, tím spíš když obsahoval jen informace o tom, že žádný test v článku není a moji spokojenost ParkSide. Děkuji.

  2. No test jsem neviděl, ale o kvalitě článků asi hlavně vypovídá seriózní porovnání reálné a udávané kapacity článků. To se u Parkside prakticky ve všech testech potvrdilo takže to je asi podstatné. Testů je YouTube spousta. Ano souhlasím, že když vidím článek Samsung tak z toho mám lepší pocit, ale ani to není záruka, protože koluje spousta padělků. Aku nářadí Parskside mám spoustu (brusky, vrtačky, rázový utahovák…), jak v obyč. zelené tak černé řadě a funguje nad očekávání dobře.

  3. *Stará verze baterii parkside funguje dodnes*, ty nové stojej za h….
    Prsej se jak si to mužete připojit pře bluetooth a mít kontrolu nad ní, ale právě ta elektronika která se neustále sere je příčina že baterky jako celek nic nevydrží.

  4. 20V-4A baterie nevydržela při pravidelném nabíjení ani 1rok.Nevím, asi vadný kus, jinak na staré vrtačce jediná baterie, která byla součástí drží už 5let.

  5. Mám jich asi 20, nejstarší cca. 6 let, zatím žádný neodešel a kapacitu drží. Většinou je kupuji v akcích nebo v akčním packu s nářadím. Vychází tak v průměru 3x levněji než značkové aku. S akumulátory narozdíl od nářadí žádný problém není. Bohužel stálé posílání vercajku na reklamace je unavující. I tak to stále celkově dává smysl, neboť takový ekosystém si pořídit v profi značce by bylo finančně úplně jinde.

  6. Tohle není test, jsou to jenom informace o článcích, celkem o ničem.
    Parkside používám asi 5 let, různé nářadí na 12V i 20V, hlavně aku pilky dostávají zabrat a nevšiml jsem si nějakého poklesu výdrže. Porovnat to můžu pouze s Makitou a docela mě překvapilo (vzhledem k ceně Makity dost nepříjemně), že baterie Parkside 20V 4Ah má lepší výdrž než Makita 18V 5Ah. Co se týká neznačkových článků, rozdíl ve výkonu mezi noname a značkovými je v současnosti mnohem menší než rozdíl v ceně. Abych to shrnul – pro domácí hobby použití mi Parkside naprosto vyhovuje a od značkových výrobců kupuju jenom to, co Parkside nenabízí.

    • Ano, spravny postreh. Otevreni krytu s bateriemi se nerovna test.

      Ad znackove baterie – mozna bychom se divili, ale je dost mozne ze Samsung a LG atp si nechavaji delat baterie ve stejne tovarne. Uz jenom proto, ze Cina je nejvetsi producent Lithia

  7. Mám 4 baterie 20V 2Ah od Parkside, používám je více než 5 let s příklepovou vrtačkou, maflem, sadou kompresorů, oscilační bruskou a nově s aku wapkou. Vzhledem k tomu, že je neustále točím, nesleduji žádný pokles kapacity, baterie jsou stále plně funkční.

  8. Používám tohle nářadí a bohatě mi to k práci stačí. Je to poměrně levné a celkem kvalitní. Pro normální domácnost a kutilství v pohodě. A docela dávám nástrojům zabrat. Chce to mít více baterií a dvě nabíječky. Potom je to úplně v pohodě.

  9. Akumulátory Parkside používám již více než 6 let, slouží stále dobře. Značkové akumulátory se vyrábějí v Číně, a ty „neoznačené, neznačkové“ jsou vyráběné na stejných linkách a ze stejných surovin. Proč jste neudělali testy????!!!!
    Znáte přísloví: myslet znamená hov.. vědět 🙂
    Práci čest

  10. S akumulátory Parkside mám špatné zkušenosti, za 1 rok používání už mě odešly3. Tak že vlastně polovinu doby kdy měl výrobek sloužit jsem strávil reklamacemi. Nemohu nikomu doporučit.

  11. Absolutně nevíte o čem píšete.
    Pokud pominu FAKE články, kdy je úplně jiná kapacita než je udávaná, u aku-packu k nářadí záleží hlavně na elektronice kolem – ta udá pak životnost článků.
    Kvalitní elektronika zvládne nejen při nabíjení ohlídat každý článek, balancovat nabíjení jednotlivých článků, ale i chránit je proti zkratu či přetěžování.
    Značkové články už v dnešní době nenabídnou o moc více než neznačkové, prakticky jen kvalitnější kontrolu během výroby a výstupní kontrolu = nižší poruchovost během prvních použití, což je žádoucí třeba hlavně u větších packů, u elektrokol atd. kde to je nežádoucí, u malých packů to výrobci/prodejci nezpůsobí velké náklady při výměně …

  12. Očekával jsem otestování článků a výsledek. Porovnávat pouze skutečnost značkové kontra neznačkové lithium-iontové články je nejen zavádějící, ale i alibistické. Predikuje, že „Fakt, že na článcích akumulátorů Parkside není uveden konkrétní výrobce či typové označení může naznačovat, že se nejedná o nejkvalitnější produkt“ Dost hloupý test a možná i autorka

  13. Nějaké zátěžové testy vybíjecích, nabíjecích proudů potvrzující dojmy autorky ? Za tento článek, potažmo autorku, bych „ruce do ohně rozhodně nedal.

  14. články mohou být klidně od značkového výrobce, ale nesplňují parametry – třeba menší kspacita. Což ale neznamená že jsou špatné

    • Podle mých měření je kapacita přes 2Ah, tudíž v pořádku. Schopnost dodávat proud je ve srovnání se špičkovými články Sony asi 1,5x horši. Maximální proud je tedy 20-25 A.

  15. Dělat výzkum akumulátorů Parkside je skoro zbytečné – články jsou rok od roku jiné a co napíšete dnes už nemusí zítra platit -jestli si dobře pamatuju, kdysi tam snad byly i „lepší“ značkové články, ale nebyly ani takové kvality jako třeba dnešní noname. Jestli na něčem opravdu záleží, tak je to co nejnižší vnitřní odpor a aby jednotlivé články měly ten odpor stejný. Za další, baterie není jenom o článcích ale také o obslužné elektronice – dříve byla jednodušší, dnes už má balancování. A pak máte ještě Smart akumulátory, které navíc mají větší články – hlavně z jedné doby odcházela právě elektronika na Smart akumulátorech. Ale hlavní je tříletá záruka a celkem bezproblémová reklamace (když tedy nepočítám, že to trvá dlouho). Někteří výrobci akumulátorů vám na ně dají záruku třeba jen 3 měsíce, což je taky věc, kterou nejde jen tak přejít.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*