Cítíte to někdy taky? Abychom byli pro své blízké vzorem i motivací, abychom měli dost fyzických sil, potřebujeme „dočerpat“ své duševní síly. A jak jinak nejlépe, než si alespoň občas udělat radost a tak trošku se hýčkat. Může to být maličkost a jen chvilka, které nám dodají energii na každodenní života běh.
Někdy stačí ráno, když vstanete, se správně nadechnout. Podívat se třeba z okna a při tom zkusit dýchat opravdu zhluboka tak, abychom zaplnili i spodní část plic, abychom viděli nádech i na pohybu břicha. Takové krátké dechové cvičení nám pomůže popohnat krev, dýchání do břicha rozproudí lymfu, pomůže činnosti trávicích orgánů.
Po krátkém rozdýchání a protažení je čas na dobrou a zdravou snídani. Takové kakao po ránu je nejen laskominou pro naše chuťové buňky, ale také zdrojem stopových prvků, minerálních látek a vitaminů. Kakaové boby jsou považované za nejlepší přírodní antidepresivum, pomáhají také trávení. Když si ke kakau dáme štrůdl s dalším silným antioxidantem skořicí, můžeme se s úsměvem vydat do nového dne.
Je dobré nezapomínat na své zdraví ani u dalších jídel. Mít pestrý jídelníček se spoustou ovoce a zeleniny, které nám pomohou se udržet v kondici, neznamená vždy hodiny strávené u plotny. Úžasné je nechat si třeba dovézt jídlo domů, udělat si příjemné posezení s partnerem nebo celou rodinou i ve všední, běžný den.
My sami můžeme jinak pomoci tělu ke zdraví. Pokud máme zahradu nebo při procházkách venku, můžeme už od února sbírat kořen pampelišky. Když jej po očištění, nakrájení a usušení pomeleme, nahradí nám kávu – nápoj z něj připravený vyniká zajímavou chutí a silným zdravotním efektem na játra a zažívání.
Chvilky s netradiční kávou nás možná přivedou k dalším poznáním. Třeba, že naše příroda má pro nás spoustu cest ke zdraví a spokojenosti. Poznání a hledání bylinek může být jednou z motivací pro vycházky a pobyt na zahradě. Získáme tak pobytem na sluníčku tolik potřebný vitamin D. Správné dýchání a zdravá chůze nám nabídnou další zpříjemnění dne.
Když se naučíme ovládat a usmívat se, vlídně jednat, budeme se i lépe cítit. Všichni chceme být šťastní, je třeba ale na svém štěstí pracovat, naučit se rozumět sami sobě a svému okolí. Proto si večer dejme po společné dobré a zdravé večeři třeba skleničku vína nebo brusinkovou šťávu a povídejme si s partnerem, dětmi či našimi blízkými a poslouchejme se.
Úplný závěr dne s bylinkovou koupelí a dobrou knihou v posteli by měl být zakončený dobrým spánkem a krásnými sny. Tak „na zdraví“.
Zdroj: redakce – Zdena Mášová
Buďte první kdo přidá komentář