Nová Guinea – Tamtamy času
Exotická výstava v galerii pražského Palladia
Svého druhu nejobsáhlejší a největší výstava zavede návštěvníky do tajemných míst Indonésie v jihovýchodní Asii a Oceánii, kde lidé izolovaných etnik žijí jako v době kamenné. Množství vzácných exponátů umožňuje poznat svébytný život a zvyky domorodých kmenů, včetně ještě donedávna obávaných lovců lebek.
Život původních obyvatel indonéských ostrovů můžete okusit, aniž byste museli zvládat několikadenní fyzicky i finančně náročné dobrodružné treky. Stačí zavítat na mimořádnou výstavu Tajemná Indonésie ve druhém patře Palladia v centru Prahy, která je přístupná do 30. dubna 2024.
Autorem je vyhlášený cestovatel, fotograf a dobrodruh Ing. Rudolf Švaříček (nar. 1962). Miluje výzvy a dobrodružství, o něž nemá nouzi při zdolávání nebezpečných, mimořádně náročných cest na objevných expedicích, jež podniká po celém světě. Vyznává, že „zážitek nemusí být pozitivní, hlavně když je silný“. Kouzlu Nové Guineje propadl před mnoha lety. Zavede nás tam i na další ostrovy pozoruhodné Indonésie, do těžko prostupného terénu drsného prostředí džungle, mlžných hor a divoké, nebezpečné přírody.
Co na výstavě uvidíte? Bude toho tolik, že se vyplatí nechat si na prohlídku více času. Někteří návštěvníci se vracejí opakovaně. A není divu. I vy nahlédnete do každodenního života podivuhodných etnických skupin, obývajících místa v největší neporušené džungli na světě. Seznámíte se s jejich tradicemi, zvyky, lovem, náboženstvím, mýty, se zasvěcovacími a šamanskými rituály, náročnými zkouškami dospělosti, ale také s rodinným životem nebo vztahem k sexu. Budete moci obdivovat množství předmětů, které vyrábějí k denní potřebě nebo k důležitým slavnostem či obřadům. Patří k nim i mísa na mozek zabitých nepřátel (Korowai), válečné zbraně, dřevěné sochy, rituální masky, čelenky a kostýmy, šamanské pouzdro, válečné štíty dodávající odvahu, ale také lidské lebky či rituální lebka krokodýla. Mezi těmito originály je jediná replika „vyuzené mumie“.
Cenné exponáty připomínají oblasti ostrovní říše Indonésie s největším tropickým ostrovem na světě Novou Guineou, kde žije na 270 etnik, používajících sedm set jazyků, což představuje jednu z nejbohatších jazykových rozmanitostí na světě. Žije zde i bojovný kmen Kombai, jehož muži patřili mezi obávané lovce lebek, podobně jako Asmati. Stejné úcty a respektu, jaká se věnuje největším bojovníkům, se dostává rovněž zručným řezbářům z kmene Asmatů, žijících bohatým duchovním životem. Zhotovují totemy s mocnými a složitými symboly, jemně zdobená pádla a sochy, které jsou zde vystaveny.
„Kmeny o sobě navzájem moc nevědí. Horští Lani nemají zdání, jaký je život přímořských Asmatů. Damalové si neumí představit, že Korowai žijí na stromech. V horách pro kmenové války nevědí, co je o pár údolí vedle. Dani vědí paradoxně od misionářů víc o Americe než o kmenech vlastního ostrova,“ poukazuje na kontrasty v Nové Guineji autor výstavy Rudolf Švaříček.
V Nové Guineji prožil několik roků a je jeho největší láskou i úchylkou zároveň, jak říká. Potvrzuje to také tato výstava, představující široké veřejnosti bohatý a obdivuhodný soubor originálních artefaktů. Z těch rozměrnějších je to kromě stromové chýše, nezřídka budované ve výši 40 metrů nad zemí, nádherná svatyně s umělecky vyřezávaným vchodem. Vystaven je i pikantní exponát lodi, kterou se podařilo za velice obtížných podmínek dopravit z džungle přes půl světa až sem.
Všechny původní předměty spolu s velkoformátovými fotografiemi a promítanými filmy přibližují vzdálenou Indonésii s více jak 17 000 ostrovy, která je čtvrtým nejlidnatějším státem a kde žije téměř 274 milionů obyvatel s rozdílnými zvyky, náboženstvími, tradicemi nebo rituály. Některé z nich můžete poznat i vy. Výstava je instalována s erudicí, přitom velmi přitažlivě i nápaditě, a je určena všem návštěvníkům bez ohledu na věk. O tuto putovní výstavu je enormní zájem. Dosud ji navštívilo rekordních 750 tisíc návštěvníků.
Výstava Tajemná Indonésie je otevřená denně od 12 do 19 hodin od 7. prosince 2023 do 30. dubna 2024 v galerii Palladia ve 2. nadzemním patře (v prostoru nad fitness centrem Form Factory).
V pokladně je možno zakoupit katalog k výstavě za 60 Kč a vybrané publikace známých cestovatelů.
Vstupné: dospělí 100 Kč, zlevněné vstupné 80 Kč, rodinné 225 Kč. Speciální cena pro školy 50 Kč (objednat na info@livingstone.cz), děti do 6 let a ZTP/P mají vstup zdarma. Vstupenky lze zakoupit také online.
Více na palladiumpraha.cz/tajemna-indonesie/.
Zdroj: redakce – Dana Vondrášková (autorské dílo), tajemnaindonesie.cz
Buďte první kdo přidá komentář