Léto je v plném proudu, úroda ze zahrady pomalu dozrává a nastává období, kdy je potřeba zemi dodávat vláhu. Spousta zahradníků to ale dělá špatně. Patříte mezi ně?
Zalévejte ráno
Nikdy nezalévejte v největších vedrech, voda by se velmi rychle odpařila a navíc byste rostlinám způsobili šok. Mnohem lepší je pro zálivku večer, ideální je ale ráno, kdy vegetace osychá z ranní rosy.
Nezalévejte přes listy
Dávejte si pozor na to, aby proud vody směřoval vždy ke kořenům a ne na listy. Třeba rajčata a okurky vodu na listech nesnášejí a zbytečně tím vytváříte vhodné podmínky pro vznik a šíření plísní. Voda na listech navíc funguje jako lupa, takže jakmile na ni zasvítí sluníčko, hrozí, že se mokré listy spálí.
Používejte odstátou vodu
Představte si sami sebe, když na sebe v horkém dni pustíte ledovou vodu ze studny nebo vodovodu. Stejný teplotní šok způsobí taková voda rostlinám a oslabí je. Ideální je na zálivku používat dešťovou vodu ze sudů a nádrží stojících venku. Voda v nich má stejnou teplotu jako okolí a pro rostliny je mnohem příjemnější. Pozor si ale dejte i při zalévání hadicí. Pokud leží na slunci, je voda v ní opravdu horká a rostliny by spálila. Než ji nasměrujete k vegetaci, nejdřív ji otestujte a případně nechte odtéct.
Raději víc a méně často než opačně
Při zalévání je důležité, aby se voda dostala až ke kořenům. Když půdu jen lehce pokropíte konví, zvlhčíte jen svrchní část, což je k ničemu. Raději zalévejte v největších pařácích ob den, ale vydatně.
Mulčujte nebo kypřete půdu
Jakmile se na zemi vytvoří tvrdý škraloup, voda se z půdy paradoxně rychleji odpařuje a naopak hůř vsakuje. Vláhu v půdě pomůže udržet mulč (třeba z posekané trávy) nebo jednou týdně prokypření záhonů motyčkou.
Popřemýšlejte o kapkové závlaze
Nejnáročnější na zálivku je plodová zelenina. Ta vyžaduje vyvážený přísun vody i její dostatek. Jestli jí to nedokážete poskytnout svou přítomností, popřemýšlejte o kapkové závlaze. Nemusí být nijak drahá, pokud využijete fyzikální zákony, stačí na vyvýšené místo postavit sud s vodou a k němu napojit děrovanou hadici a rozvést ji k jednotlivým rostlinám.
Zdroj: redakce – Petra Matějková, www.petrazahradnici.cz
Buďte první kdo přidá komentář