Tak se ptám, jestli to víte

Žena na lavičce.
Foto: Pixabay.

Čtu článek o nebezpečí potravinových doplňků a zneužívání lidské důvěřivosti. A po jeho přečtení se ptám, čemu věřit, co je pravda, jak s touto informací naložit?

Tak nic, dám si kafe a zapojím selský rozum. Na každém šprochu, pravdy trochu a taky nic není nutné řešit hned.

Tak tedy to trochu proberu tím selským rozumem. Pokud nemám nějaké chronické potíže a chci mít záruku, že pro sebe dělám maximum, možná stačí pohlídat si složení jídelníčku.

Často vzpomínaný a propagovaný vitamin A najdeme v živočišných produktech (játra, rybí tuk, vejce a mléko nebo všechna oranžová a sytě zelená zelenina jako mrkev, kapusta, špenát nebo batáty), takže pokud vše z těchto potravin prolíná naším jídelníčkem, nemělo by nás nic vést k jeho nákupům v tabletách.

Další, při nemocech často zmiňovaný, je vitamin C. Ať už je to s jeho vlivem na naše zdraví jakkoliv, jedno je jisté. V dnešní době, kdy obchody jsou plné nejen tradiční zeleniny a ovoce, ale najdeme zde i plno dovozového zboží, by mělo stačit pravidelně konzumovat to, co sezóna nabízí (citrusové plody, kiwi, ananas, ale i jablka nebo jahody a ze zeleniny kedlubny, papriku, brokolici nebo kapustu).

Zamyšlená žena.
Foto: Pixabay. Tak nic, dám si kafe a zapojím selský rozum.

Také vitamin B má své přírodní zdroje, a pokud si pohlídáme jídelníček, mělo by nám stačit, co nám dávají ořechy, luštěniny, obiloviny nebo brokolice a brambory. Obecně je známé, že vitamin B najdeme také v kvasnicích, banánech, avokádu a borůvkách. Možná ale nevíte, že jej poskytuje také mléko, vejce nebo játra.

Další pro člověka důležitý vitamin je E. Sice se o něm tolik nemluví, ale je nejdůležitějším antioxidantem, může stát na miskách vah odměřujících naše zdraví ať už v oblasti nádorových onemocnění, nebo kardiovaskulárního systému. Jeho nedostatek může mít negativní vliv na naši imunitu nebo vstřebávání tuku v těle. Nachází se ve vejcích, masu, mléku, ale také v různých semínkách – třeba i z malin nebo brusinek. Obsahují ho i ořechy, avokádo nebo pšeničné klíčky.

Vitaminy v zelenině a ovoci.
Foto: Pixabay. Pokud nemám nějaké chronické potíže a chci mít záruku, že pro sebe dělám maximum, možná stačí pohlídat si složení jídelníčku.

V době covidové však patří k nejvíce zmiňovaným vitamin D. Najdeme ho také v potravinách, jako jsou sýry, máslo, smetana a ryby nebo obohacené cereálie, přesto je ho, snad jako jediného, potřeba doplňovat i v tabletách. Snad i proto, že v našich zeměpisných podmínkách nemáme jeho základní zdroj, tedy slunce, tolik k dispozici. Tento vitamin má opravdu velký vliv na všechny buňky a tkáně v těle člověka. Je možné, že jeho nedostatek je zodpovědný za horší „fungování“ našich orgánů nebo metabolismu.

A ještě jeden vitamin hraje důležitou úlohu pro naše tepny, střevní mikroflóru nebo srážlivost krve. Jde o vitamin K. Jeho zdrojem je všechno maso, vajíčka, máslo, smetana a sýry. Možná nevíte, že ho najdete také v kapustě, kedlubnách, brokolici, zelí, hrášku, špenátu nebo hlávkovém salátu.

Zeleninový salát.
Foto: Pixabay. V dnešní době, kdy obchody jsou plné nejen tradiční zeleniny a ovoce, ale najdeme zde i plno dovozového zboží, by mělo stačit pravidelně konzumovat to, co sezóna nabízí.

Velký vliv na člověka mají také tzv. stopové prvky. Třeba u prevence onemocnění covid se hodně mluví o zinku. Hodně se zmiňuje také selen nebo hořčík, nezastupitelnou roli však mají všechny stopové prvky. Na vlastním příkladu můžu doložit, že ani vyvážená strava vám v době zvýšeného stresu nebo vlivem prostředí (nedostatek prvků ve vodě, půdě) nemůže poskytnout potřebné množství látek pro organismus. Proto je dobré mít lékaře, kterému důvěřujete a který vás „zná“. Pak často stačí krátký rozhovor s ním, možná několik cílených kapaček nebo injekcí a začnete opět věřit tomu, že ještě na tom nejste tak špatně.

Vraťme se ale na začátek.

Užívejme selský rozum, konzultujme s odborníky a ne vše, co se prodává v lékárnách nebo je v reklamách, musíme mít. Za ty peníze si raději udělejme radost a nakupme si vitaminy, co nám chutnají a můžeme je konzumovat s někým blízkým.

Zdroj: redakce – Zdena Mášová, Ordinace.cz

Další články z této rubriky

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*