Zima už klepe na dveře a s ní i zvýšená péče o domácí mazlíčky. Zatímco v létě si s počasím moc starostí dělat nemusíme, zima je pro všechny chlupáče mnohem náročnější. Máte doma psa nebo kočku?
Už pěknou řádku let jsou psi a kočky víc parťáky a rodinnými příslušníky než hlídači a lovci. Není se tedy co divit, že nám jejich blaho leží na srdci. Věděli jste, že starost o ně by se měla v průběhu roku měnit? Zatímco v létě si mazlíci vystačí s málem, zima je pro ně rizikovým časem.
- Oblečení
Tak jako my v zimě přidáváme další vrstvy oblečení, hodí se i chlupatým parťákům. Přirozeně jim sice srst na podzim houstne, ale zvlášť ti, co jsou zvyklí žít v interiéru, trpí změnami teplot.
Oblečky jsou doménou především psů, na výběr je nespočet variant. V zimě sáhněte vždy po nepromokavém a „vytepleném“ kabátku, který chlupáčovi oblečte těsně před odchodem z domova a po návratu ho svlékněte a nechte uschnout. Až pak ho případně použijte znovu.
- Mazání tlapiček
Pokud by kočky a psi běhali po trávě a přirozeném povrchu, s tlapkami by v zimě žádné trápení neměli. Jenže my je nutíme chodit po zmrzlém asfaltu, často ošetřeném nemrznoucími přípravky, které jsou velmi agresivní. Proto zvířata v zimě nezřídka trpí pálením tlapek, zarudnutím nebo popraskáním.
Před vycházkou jim proto tlapky namažte speciálními přípravky na zvířecí tlapky, ať je ochráníte před poraněním.
- Venčení
V mírnějším počasí se nemusíte nijak omezovat, jakmile uhodí větší mrazy, společné vycházky bez obav omezte nebo zkraťte. Pejskům chraňte uši, které patří mezi nejcitlivější části psího těla, a nezapomínejte na hydrataci.
- Venkovní psi a kočky
Jestliže máte pejska nebo kočku stále venku, poskytněte jim teplý pelíšek, kam se mohou podle libosti schovat. Úkryt by měl být umístěn tak, aby dovnitř nefoukalo a nesněžilo. Při extrémních podmínkách zvířátkům nabídněte úkryt doma a nikdy jim nezapomeňte nabízet dostatek vlažné vody.
Zdroj: redakce – Petra Matějková, newstoday.com
Buďte první kdo přidá komentář