Zahradničení se po letech stává opět oblíbenou kratochvílí. A že to jde i bez zahrádky a balkónu, dokazuje zelenina, kterou si zvládnete vypěstovat doma na parapetu.
Nevěříte? Zkuste letos okna ozdobit místo rozkvetlých letniček truhlíky s domácí zeleninou. Než se do truhlíkového zahradničení pustíte, dobře se vybavte. Rajčata a jiná větší zelenina, co ocení dostatek prostoru a vláhy, bude ráda, když jí nabídnete velkokapacitní truhlík. Ten ale nedáte na parapet. Tam bude pasovat klasický podlouhlý, který se dá pořídit nejčastěji v délce od 40 do 80 cm. Když sáhnete po „samozavlažovací“ variantě, usnadníte si práci se zálivkou a zelenině nabídnete o kapku lepší podmínky. Totéž platí o barvě – světlejší barvy nádob se v létě tolik nezahřívají a rostlinám v nich nehrozí přehřátí.
Saláty
Listová zelenina všeho druhu si bude v truhlíku lebedit. Stačí semínka rozhodit po substrátu, lehce zakrýt a zalévat. Až jednotlivé saláty trochu povyrostou, nezapomeňte je protrhat, ať není výsadba příliš hustá a rostlinky mají dost místa na tvorbu hlávek. Saláty porostou nejlépe na severních oknech, vyhovují jim spíš chladnější a vlhčí podmínky.
Kedlubny a ředkvičky
Kedlubny tvoří bulvy nad zemí, takže zvládnou i omezený prostor v truhlíku. Do 60 cm dáte pohodlně čtyři sazeničky a na konci jara si na nich můžete smlsnout. Pokud preferujete ostřejší chutě, sáhněte po ředkvičkách. Do truhlíků jsou vhodnější kulaté odrůdy, které nejsou tak náročné na množství zeminy pod sebou. A sklízet je budete při postupném výsevu až do léta.
Zkusit můžete i cibuli, česnek nebo červenou řepu. U té volte stejně jako u mrkve raději kulaté odrůdy, které nejdou tolik do hloubky.
Bylinky
Dost možná už jste se pustili do jejich pěstování doma, ale když je vystrčíte ven na vzduch, bude pěstování bylinek jiná liga. Volte nižší druhy, truhlík si zamiluje bazalka, rozmarýn, majoránka, naťová petržel, máta i meduňka. Během chvíle vykouknou ze země a nádherně se rozrostou.
Zdroj: redakce – Petra Matějková, www.petrazahradnici.cz
Buďte první kdo přidá komentář